Bygg.no

Meny
Hva leter du etter?
Tips oss
Les Byggeindustrien digitalt
  • Bygg
  • Anlegg
  • Eiendom
  • Arkitekter
  • Rådgivere
  • Byggevarer
  • Øvrige Øvrige
    • Anleggsmaskiner
    • Betong
    • Bil
    • Bolig
    • Bygg Reis Deg
    • Byggedagene
    • Byggejus
    • Energi
    • HMS
    • Personalnytt
    • Produkter
    • Tre
    • Stål
    • Forbruker
    • Byggeprosjekter
  • A til Å
  • Byggedagene
  • Bygg Reis Deg
  • Hage
  • Byggenæringens kalenderByggenæringens kalender
  • Meld deg på vårt nyhetsbrev
  • Nyheter på din side
  • Tips til redaksjonen
  • Kontakt oss

Besøksadresse
Stensberggaten 27
0170 Oslo

Postadresse
Postboks 6831, St. Olavs plass
0130 Oslo

Telefon
+47 23 70 95 00

Les Byggeindustrien digitalt
  • Anleggsmaskiner
  • Betong
  • Bil
  • Bolig
  • Bygg Reis Deg
  • Byggedagene
  • Byggejus
  • Energi
  • HMS
  • Personalnytt
  • Produkter
  • Tre
  • Stål
  • Forbruker
  • Byggeprosjekter
Les siste digitalutgave Les Byggeindustrien digitalt
Mest lest Ledigestillinger Bygge-prosjekter

Arbeidstilsynet mener Smiths venner-selskap bryter loven med dugnadsarbeid

Brunstad Kristelige Menighets konferansesenter i Melsomvik, Brunstad. Foto: Cornelius Poppe / SCANPIX

Publisert: 02.11.2015 14:51. Sist endret: 02.11.2015 14:56.

Arbeidstilsynet mener Smiths venner-selskap, som har tjent millioner på virksomhet basert på dugnadsarbeid, må betale tarifflønn til arbeidere som jobber frivillig på allmenngjorte områder.

  • Bekymringsfull trang kommuneøkonomi

  • 20 konkurser i uke 2

  • Tone Gulbrandsen Næss blir HR-sjef for Optimera

  • Svenske Broviken blir ny hovedeier i HRP

Nettleder

Bekymringsfull trang kommuneøkonomi

Les også:

  • Millionene renner ut også før byggestart på nytt sykehus
  • Ett år siden pandemiens spede start - hvor går veien nå?
  • Må sette krav og stå ved dem - samt komme med incentiver
  • Utfordrer byggenæringen
  • Gjenoppbyggingen
Flere ledere

Siste gjestekommentarer

Merete Bellingmo

«Samhandling og inngripende tiltak for en mer etisk handel»
Les mer

Les også:

  • Front of House: Fokus på fellesarealene i nybolig-markedet
    Trond Ramsøskar
  • Hjem kjære hjem
    Bård Folke Fredriksen
  • Innlegg: Standardisering lønner seg
    Jacob Mehus
  • Mer innovasjon og utvikling i bygg- og anleggsnæringen: Gjenta samarbeid!
    Ragnhild Kvålshaugen
  • Tettstedsutviklingen krever mer bevisst ivaretagelse av livsløpsperspektiv gjennom utvikling av Tettstedbasert Facility Management
    Svein Bjørberg
Flere gjestekommentarer

Siste nyheter

  • Bekymringsfull trang kommuneøkonomi
  • 20 konkurser i uke 2
  • Tone Gulbrandsen Næss blir HR-sjef for Optimera
  • Svenske Broviken blir ny hovedeier i HRP
  • Rosendal Maskin tilbyr elektriske gravemaskiner på 17 og 30 tonn
  • Prosjekt- og prosessutvikling taper kampen om forskningsmidlene - næringen ber samferdselsministeren ta grep
  • Acciona Ghella krevde litt over 400 millioner mer for Follobane-arbeider - nå er partene kommet til enighet utenfor rettssalen
  • Nye ledere for Trym Bygg og Trym Anlegg
  • Park & Anlegg fikk Bypakke Nedre Glomma-brukontrakt
  • AF Decom skal rive Svea-leiren for Store Norske
Gå til arkiv

Byggeprosjekter

Sonja Henie ishall

Flere prosjekter

  • Fri Sikt Volsdalsberga
  • Strømmehaven omsorgssenter
  • Åssiden fotballhall
  • Egenesgården
  • Domus Oppdal
  • Johannessenteret
  • Magasinparken
  • Legenes hus
  • DSV i Vestby
  • Paradisalléen
  • Powerhouse Telemark
  • Skogro
  • Kristian Augusts gate 13
  • Atrå skule
Flere prosjekter

Siste kontrakter

AF Decom skal rive Svea-leiren for Store Norske

Flere kontrakter

  • Veidekke fikk vedlikeholdsjobb for Bane NOR
  • Skanska utvikler kunstmuseum og teater i Trondheim
  • AF Gruppen bygger Furuset Hageby
  • AF-selskap vant logistikkoppdrag i Gøteborg
  • HAB bygger råbygg for nye Radiumhospitalet
  • NCC tildelt kontrakt på Halden Helsehus
Flere kontrakter

Bildekaruseller

  • Rockwool kutter utslippene med 80 prosent og avfallsmengden med opp til 99 prosent med ny elektrisk ovn

  • I full gang med å reise Romerikes høyeste boligblokk

  • Høyblokka krymper når det nye regjeringskvartalet reiser seg - se bilder

Vis flere bildekaruseller

Byggenæringens kalender

Dato Aktivitet
18.03 Vi Bygger Bergen 2021
31.08 Byggedagene 2021
Vis flere arrangementer

Siste fra Bygg-TV

  • Skanska med 110-års medlemskap i NHO

  • Erna Solberg kjører elektrisk tippbil

  • Tekla BIM Awards - Randselva bru

Vis flere videoer

Tips oss

facebook twitter linkedin mail print

email authorFrode Aga

Før jul skrev Byggeindustrien om en rekke selskaper tilknyttet Brunstad Kristelige Menighet (BKM) - også kjent som Smiths venner - som tjener millioner på næringsoppdrag utført på dugnad.

Les også:
  • «Dugnadsselskapene» til Smiths venner har omsatt for nesten 120 millioner kroner
  • Brøt anbudsregler – 35 fra Smiths venner jobbet på dugnad for Kartverket
  • – Sliter med å se noe negativt i dugnadsarbeid
  • Dugnadsselskap: «Vi har tilgang på fagfolk innenfor en rekke fag – det er derfor vi kan drive med dette»

Oppslagene i Byggeindustrien førte til at Arbeidstilsynet i mars valgte å opprette tilsynssak mot et av dugnadsselskapene  - Fjordteam AS.

I årene mellom 2009 og 2014 hadde Fjordteam, som eies av BKM Sandefjord, en omsetning på nær 50 millioner kroner.

I den samme perioden hadde de lønnskostnader på beskjedne 71.000 kroner.

I 2014 hadde selskapet et årsresultat på over 2,6 millioner kroner og det ble tatt ut et utbytte på 1,45 millioner.

Ifølge opplysninger selskapet selv har gitt til Arbeidstilsynet, skal så mye som 90 prosent av virksomheten ha vært basert på frivillig arbeid.

Les også:
  • Arbeidstilsynet vurderer tilsyn mot «dugnadsselskapene» i Smiths venner
  • «Dugnadsselskapene» til Smiths venner skaper jus-bry for Arbeidstilsynet
  • Nå skal Arbeidstilsynet granske Smiths venner-selskap
  • Dette vil Arbeidstilsynet vite om «dugnadsselskap» i Smiths venner

I rekordåret 2014 solgte selskapet blant annet fem eneboliger for rundt 20 millioner kroner på Hasleåsen i Sandefjord. Ifølge tilsynspapirene har selskapet kjøpt ferdig oppsatte bygg, og gjort deler av ferdigstillelsen med hjelp av frivillige. Frivillige har også gjort renholdsarbeider.

Ni sider
Etter å ha jobbet med tilsynssaken i over et halvt år, har Arbeidstilsynet nå sendt en ni sider lang tilsynsrapport til Fjordteam AS.

– Til forskjell fra «ordinært» dugnads- og frivillighetsarbeid, som i hovedsak omfatter drift, vedlikehold o.l., oppfatter Arbeidstilsynet at Fjordteam AS «leier ut» arbeidskraft, skriver Arbeidstilsynet blant annet i tilsynsrapporten.

Videre skriver de:

– Virksomheten omsetter således for betydelig beløp, samtidig som medlemmene ikke mottar ordinær lønn. Arbeidstilsynet er av den oppfatning at det frivillige dugnadsarbeidet har karakter av og må vurderes som et arbeidsforhold, herunder at de frivillige må anses som arbeidstakere.

Varsler om pålegg
I brevet til Fjordteam gis det varsel om pålegg til virksomheten på tre punkter de mener selskapet ikke har handlet i henhold til lovverket:

  • Arbeidstilsynet mener arbeidstakere i selskapet ikke har fått lønn i henhold til allmenngjøringsforskriftene. Arbeidstilsynet varsler derfor om pålegg der arbeidsgiver må lønne i henhold til gjeldende allmenngjort tariff.

  • Fjordteam kunne i tilsynet ikke legge frem oversikt over arbeidstiden til den enkelte arbeidstaker, noe som er et brudd på Arbeidsmiljøloven. Arbeidstilsynet varsler pålegg om at arbeidsgiver må kunne skriftlig dokumentere all tid arbeidstaker har stått til arbeidsgivers disposisjon.

  • Arbeidsgiver kunne heller ikke legge frem skriftlige arbeidsavtaler, noe som også er et brudd på Arbeidsmiljøloven. Arbeidstilsynet varsler derfor pålegg om at Fjordteam skal utforme utkast til skriftlig arbeidsavtale som er i samsvar med arbeidsmiljøloven § 14-6.

På nåværende tidspunkt er det først og fremst renholdsvirksomheten i selskapet Arbeidstilsynet har konsentrert seg om, fordi byggeaktiviteten skal ha roet seg ned etter 2014.

– Men dersom innsatsen i bygg og anlegg organiseres slik vi har fått inntrykk av at det ble gjort, vil det gjelde det samme for de «frivillige» her, skriver regiondirektør for Arbeidstilsynet Sør-Norge, Arve Semb Christophersen, i en e-post til Byggeindustrien.

Les også:
  • Slik driver menigheten millionbutikk på dugnad
  • Parat Bemanning: – Konkurrerer ikke på pris
  • NHO Service: – En gråsone som må undersøkes
  • Jobbet på dugnad for NAV og Skatt sør

Prinsipiell betydning
Det er regiondirektøren selv som står som avsender av tilsynsrapporten som vil ha stor prinsipiell betydning for hvordan man definerer dugnadsarbeid i Frivillighets-Norge.

Arbeidstilsynet mener det frivillige arbeidet for BKM-eide Fjordteam skiller seg på flere områder fra vanlig dugnadsarbeid i lag og organisasjoner.

  • Når det gjelder det frivillige arbeidet som utføres av medlemmene i Fjordteam, er Arbeidstilsynet av den oppfatning at dette arbeidet i stor grad skiller seg fra «ordinært» dugnadsarbeid. Dette gjelder bl.a. både i forhold til omfang, varighet og stabilitet av det frivillige arbeidet», heter det i tilsynsrapporten.

Til tross for at Fjordteam blant annet har opplyst at de frivillige kan selv velge hvilke oppdrag de vil melde seg på, når de vil bidra og hvor lenge de vil yte innsats, mener Arbeidstilsynet at det trolig ligger en sosial forventning at man skal bidrar når man har meldt seg på et oppdrag:

  • «Selv om det er opplyst at de enkelte medlemmene kan velge å avstå fra et oppdrag, oppfatter Arbeidstilsynet at det (implisitt) også er en forventning om frivillig innsats, uavhengig av om de ansatte ønsker å bidra eller at man mer eller mindre er forpliktet.»

Arbeidstilsynet peker også på at arbeidsoppgavene selskapet utfører ikke er definert eller tidsavgrenset, og at myndighetene derfor oppfatter at medlemmene har mer eller mindre underforstått/implisitt inngått «kontrakter som vedvarer/gjelder i hele medlemsperioden».

Fjordteam vil foreløpig ikke kommentere
Arbeidstilsynet har gitt Fjordteam frist til 27. november om et skriftlig svar dersom de mener beskrivelsen ikke er korrekt, eller om de har kommentarer til pålegg og frister som er varslet.

Overfor Byggeindustrien bekrefter styreleder i Fjordteam AS, Kjell Kronstad, at de har mottatt tilsynsrapporten fra Arbeidstilsynet, men de ønsker på nåværende tidspunkt ikke å uttale seg om saken.

– Jeg har så vidt fått kikket på papirene, men har ikke lyst til å gi en kommentar til rapporten før vi har gått nøyere gjennom det som står der, sier Kjell Kronstad til Byggeindustrien.

Arbeidstilsynet har også sett på virksomhetens arbeidsgiveransvar når det gjelder helse, miljø og sikkerhet - også sett i forhold til det frivillige arbeidet - men varsler ingen pålegg på dette området.

Nøkkelord:

 

Acciona Ghella krevde litt over 400 millioner ekstra for Follobane-arbeider
- nå er partene kommet til enighet utenfor rettssalen

 

20 konkurser i uke 2

 

Veidekkes maskinpark klar for fossilfrie anleggsplasser
- men sjefen advarer om biodiesel-utfordringer

 

Rosendal Maskin tilbyr elektriske gravemaskiner på 17 og 30 tonn

 

2020 ble beste nyboligår for OBOS siden 2016

Annonsørinnhold
 

Kunsten å pakke inn et gammelt hurtigruteskip

Annonsørinnhold
 

Internasjonal inspirasjon inn i norske jernbanestasjoner


Alt innhold er opphavsrettslig beskyttet © Byggeindustrien

Bygg.no
  • Besøksadresse

    Stensberggaten 27,
    0170 Oslo

    Postadresse

    Postboks 6831, St. Olavs plass
    0130 Oslo

    Telefon

    +47 23 70 95 00.
  • Sjefredaktør

    Arve Brekkhus
  • Nyhetsredaktør

    Frode Aga
  • Redaksjonssjef nett

    Christian Aarhus
  • Salgssjef

    Kirsten B. Thorkildsen
  • Annonsesalg nett

    Geir Larsen

Tips til redaksjonenredaksjonen@bygg.no

Byggeindustrien arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk

Om informasjonskapsler (cookies)

Vilkår for bruk av videoinnhold

Fagpressen