Flytrafikken kan bli rammet hardere til uken når ennå flere kabinansatte blir tatt ut i streik. Det kan det bli merkbart mer kaos enn det var fredag på Gardermoen. Foto: Terje Pedersen / NTB

Gardermoen kåret til Europas minst stressende flyplass

Oslo lufthavn Gardermoen kommer best ut i en undersøkelse om stressnivået ved 61 europeiske flyplasser.

Publisert

DinSide viser til en analyse utført av det europeiske fellesorganet Eurocontrol og nederlandske eksperter.

Analysen ser spesielt på tre kriterier: Andel fly som følger en ruteplan, punktlighet for ankomster og punktlighet for avganger. Hvorvidt et fly er punktlig avgjøres med et slingringsmonn på 15 minutter og 59 sekunder.

Oslo lufthavn får bare 2,2 stress-poeng, av maksimalt 100 mulige poeng.

– Det er en gledelig nyhet. Dette er noe vi jobber med hver eneste dag på tvers av samtlige selskaper, og det handler jo i stor grad om punktlighet, sier kommunikasjonssjef Monica Iren Fasting ved Oslo lufthavn til DinSide.

Hun viser spesielt til bakkeoperasjoner og et godt samarbeid som årsak til den gode punktligheten.

På andre- og tredjeplass ligger hovedstedene i våre naboland, nemlig lufthavnene i Stockholm og København.

I motsatt ende av skalaen scorer lufthavnen i Nice i Frankrike dårligst, med 91,4 poeng.

Powered by Labrador CMS