Talentum kjøper Norge Bygges
Det finske mediakonsernet Talentum kjøper Norge Bygges AS og Sverige Bygger AB.
Søk i prosjekter på bygg.no
Byggeindustrien/bygg.no har et samarbeid med Norge Bygges som gjør at du gratis kan søke på tusenvis av igangsatte og planlagte byggeprosjekter.
Løsningen finner du her
Norge Bygges AS og Sverige Bygger AB er to markedsledende tilbydere av prosjektinformasjon og markedsføringstjenester til bygg- og anleggsbransjen i henholdsvis Norge og Sverige. Frem til årsskiftet har selskapene inngått i Bisnode konsernet (tidligere Bonnier AB).
- Norge Bygges og Sverige Bygger har vært fremgangsrike bedrifter i Bisnode, med dyktige selgere og med en stadig positiv produktutvikling i ekte entreprenørånd. Bedriftene er fremgangsrike, men synergiene med Bisnodes øvrige virksomhet har vært marginal, noe som har ledet frem til beslutningen om avhending. De nye eierne kommer til å gi bedriftene bedre muligheter til en fortsatt spennende utvikling, sier Johan Wall, konsernsjef i Bisnode.
Kjøperne er det finske mediakonsernet Talentum Oyj, som fremfor alt driver innen business to business segmentet. Selskapet er notert på Helsingforsbørsen og omsatte i 2008 for 93 mill. Euro. Talentum har ca 800 ansatte i Finland, Sverige, Baltikum, Russland og nå også i Norge.
Talentum vokser raskt i Sverige. Nylig ble for eksempel "Byggvärlden" opprettet, forretningsavisen for Sveriges bygg- og anleggssjefer. Under foregående år ervervet de Dagens Media, Arbetarskydd samt Thomson Fakta HR, nylig Talentum HR og nå altså også Sverige Bygger og Norge Bygges.
- Dette oppkjøpet er helt i tråd med vår strategi om å styrke vår kompetanse innen området informasjonstjenester. Oppkjøpet gir oss muligheten til ytterligere å lette arbeidet for beslutningstagerne i byggenæringen. Det er i tillegg et logisk steg med tanke på vårt langsiktige mål i internasjonale forretninger. Over 80% av disse bedriftenes årlige inntekter kommer fra betalingstjenester online, hvilket gjør Talentum mer uavhengig av reklameinntekter, sier Juha Blomster, konsernsjef i Talentum Group.
- Vi ser svært positivt på det nye eierskiftet da dette virkelig gir oss mulighetene til å styrke vår posisjon ytterligere i Norge og Sverige, samtidig som det gir oss muligheten til å fullføre våre planer om å ekspandere vår forretningsvirksomhet ytterligere i et nordisk perspektiv, sier administrerende direktør Thomas Asplund i Norge Bygges og Sverige Bygger.