Leplanting - en ulykke for kysten?

I mange kystsamfunn diskuteres det nå ivrig om det storstilte leplatningsprogrammet etter krigen har vært en eneste stor ulykke. I mange kyststrøk har nå sitkagrana tatt helt over.
«Hvem vet, men om 30 år kan vi kanskje vandre i vakker granskog på ytre Averøy», skrev den nå inngåtte avisen Romsdalsposten en lørdag 1983. I dag holder den samme granskogen på å overta landskapet fullstendig, skriver Tidens Krav om situasjonen på Nordmøreskysten
I løpet av 12 år sørget leplanterne for at det ble plantet ut 800.000 trær over 4.300 dekar - fra Sveggen i nordøst til Kårvåg i sørvest. Om somrene plantet de bergfuru, sitkagran og lerkeskog helt ned i flomålet. Med statlige kroner og kommunalt tilskudd ble yttersida av Averøy plantet til i beste mening.
I dag ønsker mange at det var ugjort. Stadig flere røster tar til orde for å hogge ned og rydde ut sitkagrana.
Sørget for le
Den ansvarlige for leplantingen, Torbjørn Bae (86), fnyser av kritikken. At sitkagrana blir omtalt som ugress, ler han av.
- Vi sørget for å gi folk le for vær og vind. Jeg forstår ikke kritikken, sier han.
Vi har tatt turen ut til øyene hvor flere hundre tusen gran- og furuplanter ble plantet ut langs lyngrabber og i myrlendt terreng.
- Nei, sjå du, ka stor ho e blitt, utbryter Bae begeistret, i det vi kjører forbi et plantefelt på Hendmyrene. Sitkagrana rager 12-15 meter i været.
- Men trærne har ikke vokst seg store nok ennå. La dem få stå i 30 år til, så skal du se at det blir skikkelig skog, sier han, og slår ut med armene.
To grader varmere
Furua står tett på høydedraget forbi minnesmerket over freden i Langøysundet. Sitkagrana på myra nedenfor er ufremkommelig tett. Pensjonisten synes skogen har vokst seg fin. At den gjør nytten.
- Leplantingen har ført til at det blir et par grader varmere på Langøya. Vi må heller ikke glemme klimakampen, og hvilken betydning slik skog har for å minske utslipp av CO2 og drivhusgasser, sier Bae.
- Du tar altså ikke selvkritikk på at enkelte områder ikke burde ha vært beplantet?
- Nei, jeg har ingen skyldfølelse i så måte.
Han forteller om prosjektet som startet i 1978, og ble avsluttet tolv år senere. Om flittige damer som nesten ikke hadde tid til å ta pause.
- Det var en flott gjeng, sier Torbjørn Bae som sørget for at mil på mil med myr ble beplantet med sitkagran og lyngrabber kledd med bergfuru.
Bli den første til å kommentere ved å fylle ut skjemaet under.
Siste nytt fra Hage
Høgskulepark for mange i Førde
Ein gong var det eit usjarmerande område med parkeringsplassar som ikkje blei brukte. I dag er Høgskoleparken ved Høgskulen i Sogn og Fjordane ein flott park som blir brukt av så vel studentar som lokalbefolkninga.
Gartnerne runder 100
Norsk Gartnerforbund markerte sitt 100-års jubileum i helgen.
Voksne vil bli gartnere
Voksne står i kø for å utdanne seg til gartner. De vil ha et yrke som gir mer glede.
Nye markeder for eksotiske grønnsaker
Innovative bønder i Follo satser nå på produksjon av eksotiske grønnsaker til Oslo-regionen.
La høsten blomstre
Selv om sommeren er på hell og det meste i hagen begynner å se litt stusselig ut, trenger ikke alt i hagen se grått og trist ut.
Kvinne brannskadd i ulykke med kantklipper
En 35 år gammel kvinne ble torsdag morgen brannskadd da det tok fyr i klærne hennes under arbeid med en bensindrevet kantklipper.
Veksthus-tomater uten rester av plantevernmidler
Ingen rester av plantevernmidler i tomat, to funn under tillatt grenseverdi i slangeagurk. Det er status fra ”Overvåkingsprogrammet for rester av plantevernmidler”.
Nye Spørsmål og Svar på hage.no
Vi kommer i dagene fremover til å publisere en rekke nye spørsmål hvor vår hageekspert Marit Næss kommer med gode svar.
Mange flotte hager
Når man kjører rundt i det vakre landet vårt, ser man også hvor mange flotte hager det er rundt om. Som et lite eksempel har vi her et bilde fra Bud i Romsdal. Rundt et velstelt hus bugner det med blomster og planter i all slags farger og fasonger.
Hold hunden i ro ved hoggormbitt
Hoggormbitt er ikke umulig å behandle. Blir hunden din bitt, bør du holde den i ro og kontakte dyrlege raskt.
Skogbranner herjer i Russland
Russland har satt inn nesten 240.000 mennesker for å slukke skogbrannene som herjer landet under den verste hetebølgen på flere tiår.
Mann (51) tatt på fersken i morelltre
Politiet i Larvik rykket natt til tirsdag ut til en innbruddsmelding fra en huseier. På stedet fant de en 51-åring sittende i et morelltre.
Leopardsneglen knerter iberiasneglen
Har du hagen full av iberiasnegler? Da kan du håpe at leopardsneglen kommer på besøk. Ny forskningsrapport viser at den jager og spiser iberiasneglen.
Bondeleder refser kronprins Haakon
Kongefamilien svikter sitt samfunnsansvar ved å legge ned gårdsdriften på Skaugum, mener 2. nestleder Brita Skallerud i Norges Bondelaget.


























































