Bygg.no

Meny
Hva leter du etter?
Tips oss
Les Byggeindustrien digitalt
  • Bygg
  • Anlegg
  • Eiendom
  • Arkitekter
  • Rådgivere
  • Byggevarer
  • Øvrige Øvrige
    • Anleggsmaskiner
    • Betong
    • Bil
    • Bolig
    • Bygg Reis Deg
    • Byggedagene
    • Byggejus
    • Energi
    • HMS
    • Personalnytt
    • Produkter
    • Tre
    • Stål
    • Forbruker
    • Byggeprosjekter
  • A til Å
  • Byggedagene
  • Bygg Reis Deg
  • Hage
  • Byggenæringens kalenderByggenæringens kalender
  • Meld deg på vårt nyhetsbrev
  • Nyheter på din side
  • Tips til redaksjonen
  • Kontakt oss

Besøksadresse
Stensberggaten 27
0170 Oslo

Postadresse
Postboks 6831, St. Olavs plass
0130 Oslo

Telefon
+47 23 70 95 00

Les Byggeindustrien digitalt
  • Anleggsmaskiner
  • Betong
  • Bil
  • Bolig
  • Bygg Reis Deg
  • Byggedagene
  • Byggejus
  • Energi
  • HMS
  • Personalnytt
  • Produkter
  • Tre
  • Stål
  • Forbruker
  • Byggeprosjekter
Les siste digitalutgave Les Byggeindustrien digitalt
Mest lest Ledigestillinger Bygge-prosjekter

Velg riktig belysning hjemme

Publisert: 03.08.2010 15:55. Sist endret: 27.11.2013 19:11.

Har du kjøpt en sparepære, men ikke vært fornøyd med lyskvaliteten?

  • Ett år med krav om kvinnegarderober: Frida (18) fikk eget toalett og skifteplass etter pausefleip

  • Én prosent av 1.800 rørleggere i kjedene hun leder er kvinner: - Vi kan ikke gjøre jobben alene

  • NTP-lekkasjene kommer tett

  • Innlegg: Kvinneperspektiv er god butikk for bransjen

Nettleder

NTP-lekkasjene kommer tett

Les også:

  • Nå skal det bli nye baner
  • Utnytt muligheten!
  • Boligprisene fortsetter rett oppover
  • Viktig dag for næringens fremtid
  • Koronaen utfordrer
Flere ledere

Siste gjestekommentarer

Kari Sandberg

«Entreprenørene vil ha strengere miljøkrav»
Les mer

Les også:

  • Kunstig intelligens kan effektivisere arbeidet i byggebransjen - også ute på byggeplassen
    Bjørn Røsten
  • Bygningsanatomi og endringsdyktighet
    Jan Eldegard Hjelle
  • Innlegg: For en grønn omstilling i byggenæringen må alle med
    Ann-Kristin Ytreberg
  • Byggenæringen trenger kompetanse om eksisterende bygningers anatomi som grunnlag for ombygging og god bygningsforvaltning
    Svein Bjørberg
  • Å skifte vinduer er effektiv energi- og klimapolitikk
    Hilde Widerøe Wibe
Flere gjestekommentarer

Siste nyheter

  • Ett år med krav om kvinnegarderober: Frida (18) fikk eget toalett og skifteplass etter pausefleip
  • Én prosent av 1.800 rørleggere i kjedene hun leder er kvinner: - Vi kan ikke gjøre jobben alene
  • NTP-lekkasjene kommer tett
  • Innlegg: Kvinneperspektiv er god butikk for bransjen
  • Entrack Utleie kjøper Xtraflex Maskinutleie
  • Kvinnedagen 2021: – Pandemien har kastet flomlys på kjønnsdelt arbeidsmarked
  • 31 konkurser i uke 9
  • Nakstad: Trolig nye tiltak i skolene fra neste uke
  • Selger eiendom i Gøteborg
  • Ny flyplass i Nordland får milliarder
Gå til arkiv

Byggeprosjekter

Valle View

Flere prosjekter

  • Ensjø Torg
  • Strandvegen Hage
  • Elias Smiths Plass
  • Ladebyhagen bt 4
  • Volmax Ringsaker
  • Elvebredden Park
  • Storgaten Terrasse
  • Håmyra bustadfelt
  • Strinda Hageby bt 5-6
  • Jessheimbadet
  • TROX Auranor
  • Mosenteret og Sentrum Terrasse
  • Stjørdal helsehus
  • Oppdal Innovasjonssenter
Flere prosjekter

Siste kontrakter

LNS sikret seg nytt prosjekt på Færøyene

Flere kontrakter

  • Nye grep skal gjøre Jessheim sentrum mer attraktivt
  • Igang Totalentreprenør bygger Paradis Brygge
  • GK fikk rekordkontrakt på Regjeringskvartalet
  • HENT bygger for Entra i Trondheim
  • Disse skal utrede fremtidens fergeterminalstruktur i Oslo
  • Spordrift oppgraderer og renoverer på Nordlandsbanen
Flere kontrakter

Bildekaruseller

  • Åpnet kontor-laboratorium i Trondheim

  • Her bygger de verdens første 3D-printede skole

  • Grunnstein er lagt for Ravinen i Fjerdingby

Vis flere bildekaruseller

Byggenæringens kalender

Dato Aktivitet
31.08 Byggedagene 2021
08.09 Vi Bygger Bergen 2022
Vis flere arrangementer

Siste fra Bygg-TV

  • Markerte anleggsstart for ny vannforsyning Oslo

  • Skanska med 110-års medlemskap i NHO

  • Erna Solberg kjører elektrisk tippbil

Vis flere videoer

Tips oss

facebook twitter linkedin mail print

Av: email authorByggeindustrien

Hjelp
 

Enova Svarer hjelper deg med spørsmål om energieffektivisering for din bolig. Ring gratis tel: 800 49 003

- Du bør ta hensyn til at ulike rom stiller ulike krav til mengden og kvaliteten på belysningen, forklarer energirådgiver Odd Arnesen i Enova. Hvilken lyskilde du velger avgjøres av hvilken stemning du ønsker å skape og hvor mye lys du trenger.

- Oppsiden ved alle de nye energieffektive pærene er at de fleste boliger kan redusere strømforbruket til lys med 20-30 prosent. Samtidig gir de muligheten til en mer behagelig og bedre tilpasset belysning i forhold til de ulike behovene man har, forteller Arnesen. Flere av de nye typene pærer passer bedre til visse typer bruk enn den gamle glødepæren.

Fra 2013 vil det bare være lysrør, halogen-, LED- og sparepærer å finne i butikkene. Da er det greit å ha vent seg til å tenke på hvordan du kan bruke ulike typer pærer til å belyse et rom best mulig i forhold til behov. For å lære deg å bruke de nye typene pærer er det greit å ta omleggingen litt etter hvert.

- Ikke gjør utskiftningen for komplisert. Prøv i første omgang å benytte de armaturene som allerede er i bruk i boligen og skift ut de gamle glødepærene med alternative pærer av god kvalitet, anbefaler Arnesen. Når du har lært deg mer om bruk av ulike typer pærer vil det å bytte ut de gamle armaturene og bruke andre typer pærer bli enklere.

Pærens energieffektivitet (lumen/Watt), levetid og pris er de viktigste kriteriene å ta hensyn til når en kjøper nye pærer. Det er stor forskjell på kvalitet og de gode pærene koster mer.

- Du bør spesielt vurdere levetid i forhold til pris når du skal velge, sier Arnesen. Pærens levetid er oppført på pakningen sammen med lysytelsen (lumen).

Selv om glødepæren med sitt gule stemningsskapende lys er på vei ut, gir stadig flere av de nye typene pærer en tilsvarende lysopplevelse. I mange tilfeller kan de også gi bedre arbeidslys og komfort.

- Dersom du er på jakt etter lyspærer som gir stemning, skal du velge pærer som har såkalt varmthvitt lys. Særlig for stue og kjøkken ville jeg alltid valgt en slik pære, sier Arnesen.

Sparepærer

Sparepæren er i prinsippet et bøyd lysrør med skrusokkel og innebygd elektronikk for tenning og drift. Lyset sparepæren avgir har fått kritikk for å virke litt flatt og å gi dårligere fargegjengivelse enn gløde- og halogenpæren.

- Se etter sparepærer med lystemperatur på 2700-3000 Kelvin. Jo lavere Kelvin, jo varmere lys, forklarer Arnesen. Sparepæren gir 4-5 ganger så mye lys per tilført Watt og har 6-15 ganger så lang levetid som en glødepære.

Skal du erstatte en 60 Watts glødelampe, bør du benytte en 15 Watts sparepære. Vær oppmerksom på at ikke alle sparepærer kan dimmes og du kan ødelegge dimmeren med en sparepære som ikke er laget for det.

Se derfor etter symbol på pakken som sier om sparepæren kan dimmes eller ei.

Halogenpærer
Av alle de nye lyskildene som egner seg til husbruk ligger halogenlampen nærmest dagslyset. Halogenpærer er omtrent 20-30 prosent mer energieffektive enn glødelamper. Lyskilden er rimelig og har lang levetid. Ved bruk av dimmer og normal bruk vil en halogenpære normalt vare i 5 år eller mer.

Halogenpæren blir ofte brukt på kjøkken, bad, forskjellige typer bord- og arbeidslamper, og steder der fargegjengivelse er viktig. Utstyrt med dimmer kan halogen både gi god allmennbelysning, arbeidslys og koselys.

LED-lys
LED er små dioder som avgir svært mye lys i forhold til strømforbruk og er derfor svært energibesparende. De er vanligvis mellom 0,1 – 1 Watt og har nærmest uendelig levetid og kan derfor brukes på steder hvor det ellers ville være upraktisk å installere en annen lyskilde. Nå er de første LED-lyskildene som kan brukes til annet enn dekorativ belysning tilgjengelig for forbrukerne, men foreløpig finnes det ikke LED-pærer som egner seg for dimming.

LED-lys har i dag svært god kvalitet og gjengir blant annet farger på en utmerket måte. En LED-pære vil ha en levetid på rundt 30.000 timer. Tilsvarende tall for sparepæren er 10.000 timer. En LED-pære koster over fire ganger så mye som en glødepære, men Arnesen mener prisene er på vei nedover.

Lysrør
Lysrør har ingen glødetråd, men en gass som blir lysende og et belegg på innsiden av røret som avgjør lysets fargetemperatur. Det vanlige lysrøret kan brukes på kjøkken, i arbeidsrom og kjellere. Lysrør finnes i avlange og sirkulære utgaver og i mange fargekvaliteter.

- Der det er viktig med god fargegjengivelse er det avgjørende at du kun bruker rør av beste kvalitet, gjerne med fargetemperatur på ca 3000 Kelvin. Typiske steder som trenger slike rør er for eksempel på kjøkken og større baderom, forteller Arnesen.

Fiberoptisk lys
Fiberoptisk lys er bygd som en kraftig lyskilde og tynne bøyelige glass- eller plastikktråder. Lyset ledes gjennom trådene og slippes ut der tråden kuttes.

Denne typen lys egner seg best som effekt- og stemningsbelysning til for eksempel på bad eller som hagebelysning. En stor fordel med fiberoptisk lys er at de ikke avgir varme. De gir heller ingen fare for elektrisk støt.

Nøkkelord:

Energi, Forbruker
 

Ett år med krav om kvinnegarderober:
Frida (18) fikk eget toalett og skifteplass etter pausefleip

 

Én prosent av 1.800 rørleggere i kjedene hun leder er kvinner:
- Vi kan ikke gjøre jobben alene

 

31 konkurser i uke 9

 

Vegvesenet om tapet av E16 Ringeriksbanen :
– Tar det til etterretning

Annonsørinnhold
 

Vil bli kvitt sinkestempelet
- lanserer bygge-bransjens TED-talks


Alt innhold er opphavsrettslig beskyttet © Byggeindustrien

Bygg.no
  • Besøksadresse

    Stensberggaten 27,
    0170 Oslo

    Postadresse

    Postboks 6831, St. Olavs plass
    0130 Oslo

    Telefon

    +47 23 70 95 00.
  • Sjefredaktør

    Arve Brekkhus
  • Nyhetsredaktør

    Frode Aga
  • Redaksjonssjef nett

    Christian Aarhus
  • Salgssjef

    Kirsten B. Thorkildsen
  • Annonsesalg nett

    Geir Larsen

Tips til redaksjonenredaksjonen@bygg.no

Byggeindustrien arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk

Om informasjonskapsler (cookies)

Vilkår for bruk av videoinnhold

Fagpressen