Hestekur for Selvaag Gruppen

Selvaag Gruppen må gjennom en hestekur. Ambisjonen er å spare faste kostnader årlig med 50-60 millioner kroner.

Denne artikkelen er over ti år gammel.

Bakgrunnen for den tøffe medisinen er at gruppens faste kostnader i dag er for høye i forhold til omsetning og inntjening. I tillegg har Selvaagbygg enkelte prosjekter som vil gi betydelig tap.

I en informasjon til de ansatte fra konsernsjef Ole Gunnar Selvaag presiseres det at Selvaag Gruppen fremdeles er i en god og sunn økonomisk tilstand. Men for å sikre god økonomi og handlefrihet fremover må alle gruppens virksomheter, aktiviteter og kapitalbruk effektiviseres.

Derfor skal det i samtlige virksomhetsområder og fellesfunksjoner foregå en kritisk gjennomgang for å identifiseres tiltak for å effektivisere og redusere kostnader, og der det er tapsprosjekter, skal det settes inn tiltak for å begrense tapene. Det legges ikke skjul på at prosessen kan bli krevende, og at ledelsen forventer konstruktiv medvirkning fra de ansatte.

Også Selvaagbygg som sliter med dårlig lønnsomhet og tap i flere større prosjekter, skal saumfares i jakt på tiltak som kan redusere kostnadene og stoppe tapene. Blant tiltakene er jevnlige økonomigjennomganger samt tydeliggjøring av beslutningsregler og beslutningspunkter. Det poengteres at dette er særlig nødvendig nå på grunn av den ustabile markedssituasjonen som kan forventes i tiden fremover.

- I ethvert foretak er det nødvendig å oppnå god lønnsomhet ved å være effektive også på kostnadssiden. Jeg har stor tro på at Selvaagbygg vil komme styrket ut av dette, er Selvaagbygg-sjef Jon-Erik Lunøs knappe kommentar til den forestående gjennomgangen.

Det presiseres i den interne meldingen at jakten på unødvendige kostnader ikke endrer på selskapets fokus på standardiserte boliger og industriell tenkning.

Ole Gunnar Selvaag skriver til slutt i sin melding at Selvaag Gruppen har en grunnleggende god soliditet som det vil være viktig å bevare for å sikre den betydelige kompetansen og samfunnsviktige virksomheten som ligger i gruppens selskaper. Han opplyser at flere av selskapene i dag har god inntjening, og at de tiltakene som iverksettes skal gi gruppen evne til å være et ledende selskap og en sikker arbeidsplass i fremtiden.

Powered by Labrador CMS