Partileder Arild Hermstad og nestleder Ingrid Liland legger frem MDGs alternative statsbudsjett.
Foto: Ole Berg-Rusten / NTB
Ole Berg-Rusten / NTB
MDGs budsjett: Vil øke skatter og avgifter med 20 milliarder
MDG vil rydde opp i kollektivtrafikken, naturen og doble barnetrygden. Skatter og avgifter skal økes med 20 milliarder kroner i partiets alternative budsjett.
– Alt ligger til rette for at vi skal få gjort store grep med norsk miljøpolitikk for alltid, sier MDGs nestleder og finanspolitiske talsperson Ingrid Liland.
Bare timer før de fire samarbeidspartene skal møte Arbeiderpartiet til forhandlinger om neste års statsbudsjett, la et MDG struttende av selvtillit fram sitt alternative statsbudsjett.
Ikke uventet vil miljøpartiet gå til forhandlingene med en rekke krav knyttet til norsk petroleumsindustri, blant annet et forslag om å innføre en produksjonsavgift på 4,5 milliarder for alle selskaper på norsk sokkel.
Fem hovedkrav
Videre går MDG til forhandlingene med fem hovedkrav som går på å løfte kollektivtransporten, starte planleggingen av å fase ut oljeproduksjonen, naturvern, bekjemping av fattigdom og utenforskap i Norge, og hjelp til Gaza, Sudan og Ukraina.
– Vi er opptatt av å bruke langt mindre oljepenger i Norge enn det regjeringen har lagt opp til, nettopp for å ikke bidra til ytterligere inflasjon, sier Liland til NTB.
Ifølge budsjettet vil de totale skattene og avgiftene øke med 20 milliarder. Dette er imidlertid etter tilbakebetaling av til sammen 17 milliarder kroner til alle landets borgere og til næringslivet fra allerede innkrevde miljøavgifter.
MDG vil også doble dagens barnetrygd, men samtidig skattlegge den, fordi de mener det gjør den mer treffsikker mot hvem som har størst behov.
Ingen ultimatum
Helt utenom det vanlige inneholder budsjettforslaget til MDG også et stort antall ikke tallfestede krav, eller de såkalte versaler – verbalvedtak eller anmodningsvedtak, som det heter. Bare på klima- og miljøfeltet fremmer MDG 41 forslag til regjeringen.
Til sammen stiller MDG 157 slike forslag i budsjettet. Dette er forslag som i stor grad peker på perioden ut over 2026, som er selve budsjettåret.
– Hvis Arbeiderpartiet forventer at MDG skal stemme for titalls milliarder til oljeinvesteringer, som vil være resultatet dersom vi kommer til en budsjettenighet, så er det klart at vi må si noe om den langsiktige planen for den posten, sier Liland.
På spørsmål fra pressen under framleggelsen av budsjettforslaget, avviser imidlertid Liland at MDG møter til forhandlingene med Arbeiderpartiet med noen absolutte krav.
– Vi har ingen ultimatum. Ingen absolutte krav. Vi skal snakke godt sammen, svarte Liland.
Serverte tutti-fruttikake
Selve presentasjonen av budsjettet skjedde med symbolsk planting av urter oppe på en oljetønne og med servering av tutti-fruttikake.
– Vi har tenkt å naile et grønnere statsbudsjett, sa partileder Arild Hermstad, tydelig stolt over dokumentet han kunne legge fram.
Han og forhandlingsleder Liland er sikre på at MDG sammen med SV og Rødt vil påvirke budsjettet som Arbeiderpartiet la fram i høst i en mer natur- og miljømessig riktigere retning. Signalene de gir gjennom sitt alternative budsjett er tydelige på det.
– Dette budsjettet er slik Norge ville sett ut dersom vi hadde all makt og innflytelse, og en oppskrift på hvordan vi kan sikre folk som lever i dag og de som kommer etter oss, sa Hermstad videre.