Mange boligkjøpere utestenges

Ferske tall viser at salget av boliger i 3. kvartal 2008 har gått dramatisk ned.

Denne artikkelen er over ti år gammel.

Medlemmene i Boligprodusentenes Forening melder om at det finnes kunder, men at mange boligkjøpere utestenges fordi de møter krav om at nåværende bolig må være solgt og at egenkapital må foreligge, før banken er villig til å vurdere lånesøknaden.

- Dette er en effektiv brems for omsetningen i boligmarkedet og forsterker salgsstoppen av nye boliger. Med 7 til 12 måneders leveringstid for nye boliger er det urealistisk å kreve at kunden har solgt den gamle boligen for å legge egenkapitalen på bordet når kontrakten underskrives. Dermed bremser nyboligsalget opp, sier Per Jæger i Boligprodusentenes Forening.

Boliglån til forbrukere er dels et langsiktig lån som krever at banken har en tilsvarende langsiktig finansiering, og dels mer kortsiktige byggelån, som kan ha en løpetid på 7-12 måneder. Slike kortere utlån vil bankene kunne finansiere med tilsvarende kortere innlån til banken.

- Situasjonen nå er at selv med bevis for en langsiktig finansiering i Husbanken, er bankene restriktive med innvilgning av kortsiktige byggelån. For brukte boliger er de tilsvarende restriktive med å mellomfinansiere boligkjøp for den perioden en forbruker trenger å sitte med to boliger i påvente av salg av gammel bolig. Det medfører at omsetningen av brukte boliger stopper opp, legger Jæger til.

Her ligger hele pressemeldingen

Boligfinansiering - situasjonsbeskrivelse

Svikt i salget av nye boliger

Ferske tall viser at salget av boliger i 3. kvartal 2008 har gått dramatisk ned.

Redningspakken

Virkninger for boligbransjen

1. Nasjonal standardhevning

2. Tomtetilbudet

3. Avdragsfrie lån

4. Ordrereserve tilsier stor arbeidsledighet

Powered by Labrador CMS