Illustrasjonsfoto: Ørn E. Borgen / NTB
Norges Bank: Økonomene venter lønnsvekst på 4,5 prosent i år
Lønnsveksten i Norge vil ligge på 4,5 prosent i år, anslår økonomene i Norges Banks forventningsundersøkelse. Prisveksten anslås til 3,3 prosent.
Undersøkelsen ble offentliggjort av Norges Bank torsdag formiddag. Den kommer hvert kvartal og måler forventningene som økonomieksperter, partene i arbeidslivet, husholdningene og næringslivsledere har blant annet til prisstigning, lønnsvekst, sysselsetting og lønnsomhet.
Der er både økonomene, partiene i arbeidslivet, næringslivsledere og husholdningene enige: De forventer alle høyere lønns- og prisvekst i det kommende året.
Økonomene anslår en lønnsvekst på 4,5 prosent, et anslag som er opp 0,4 prosentpoeng fra forrige kvartals forventningsundersøkelse. Samme tall og økning går igjen i arbeidslivet, mens næringslivslederne forventer lønnsvekst på 4,2 prosent, opp 0,2 prosentpoeng.
Husholdningene forventer en lønns- og pensjonsutvikling på 3,2 prosent, opp 0,2 prosentpoeng.
Økonomene venter en reallønnsvekst på 1,1 prosent, noe som er en nedgang på 0,2 prosentpoeng. Det er marginalt høyere enn partene i arbeidslivet, som på sin side venter en reallønnsvekst på 1,0 prosent, ned 0,1 prosentpoeng.
Samtidig venter økonomene er prisvekst på 3,3 prosent, opp 0,5 prosent. Arbeidslivet forventer 3,3 prosent – opp 0,4 prosentpoeng. Næringslivsledernes anslag er 4,1 prosent – opp 0,2 prosentpoeng, mens husholdningene venter 4,4 prosent – opp 0,3 prosentpoeng.