Hammerfest. Arkivfoto.

Hammerfest får 134 millioner til å rydde opp i forurenset sjøbunn

Hammerfest kommune blir tildelt 134 millioner kroner for å bidra til opprydding i den sterkt forurensede havnen i Hammerfest.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er over fire år gammel.

Havnen er sterkt forurenset på grunn av tidligere industri, avløp, verftsvirksomhet og avrenning fra gamle fyllplasser. Bybrannen under andre verdenskrig har også bidratt til forurensningen.

– Oppryddingen i Hammerfest havn er et viktig arbeid både for miljøet i havet og mennesker som bor i Hammerfest. I dag utgjør miljøgiftene i sjøbunnen en stor risiko både for helse og for livet i havet, sier klima- og miljøminister Sveinung Rotevatn (V).

– Oppryddingen vil fjerne eller isolere store mengder miljøgifter fra å bli tatt opp i planter og dyr, sier han.

Prosjektet skal ferdigstilles i 2023 og settes i gang i år.

Prosjektet, som også gir Hammerfest ny og utvidet sentrumskai og ny fiskerikai, anslås til å koste om lag 457 millioner kroner. Tildelingen på 134 millioner kroner fra Miljødirektoratet skal dekke 75 prosent av utgiftene knyttet til miljøtiltakene.

Powered by Labrador CMS