Bygningen plasserte seg over gasstanken
Raset fra fjellsiden bak boligblokken i Ålesund gjorde at bygningen forflyttet seg og plasserte seg over gasstanken. Det er fare for at tanken kan eksplodere.
Denne artikkelen er over ti år gammel.
- Det er en utfordring for brannvesenet å komme til. Bygningsmassen er ustabil. Raset bak bygget har gjort situasjonen verre. En nedgravd propantank som i utgangspunktet lå et stykke fra bygningen, ligger nå under bygningen. Årsaken er at bygningen forskjøv seg som følge av raset og plasserte seg over tanken, sier brannsjef Geir Thorsen i Ålesund brannvesen.
Brannvesenet viser imidlertid til at gasstanken på 4.000 liter fortsatt er nedgravd, og anser ikke eksplosjonsfaren som stor.
Brannvesenets andre utfordring har vært å vurdere sin egen sikkerhet.
- Vi må også konsentrere oss om sikring av bebyggelse i området og redusere omfanget av skadene, sier Thorsen.
Brannvesenet frykter at brannen kan rase i mange timer fremover.