Illustrasjonsfoto.
Råsterk september for byggevareindustrien
Pila for salg av byggevarer pekte oppover med en rekordsterk september-måned.
Denne artikkelen er over ti år gammel.
Sammenlignet med september 2013, viser september 2014 en økning på 4,2 prosent (2,0 prosent korrigert for prisstigning) for innenlandsk salg av byggevarer. Det var riktignok én salgsdag mer enn i 2013, noe som bidrar til de gode tallene, men ifølge Byggevareindustriens forening vil september uansett karakteriseres som en sterk måned.
- Faktisk er det den sterkeste september-måneden for de bedriftene som inngår i utvalget, skriver de i sin statistikk-rapport.
Akkumulert pr. september viser statistikken at industrien nå ligger 3,2 prosent over 2013 nivået (1,2 prosent korrigert for prisstigning).
Signaler i markedet indikerer at også oktober viser god utvikling, men at det er mer usikkert om man vil nå opp til det rekordhøye volumet man hadde i oktober 2013.
- Godt salg i september kompenserte for det noe svakere salget i juli og august, og som gjør at Q3-volumet kun ligger 2,7 prosent under 2013-nivået som var et meget sterkt kvartal, skriver Byggevareindustriens forening.