Et tog på Bergensbanen sto i flammer ved gamle Bromma stasjon i Nesbyen kommune i Buskerud tirsdag. Foto: Jarle Elvesveen Stanes / Hallingdølen / NTB

Brannen på Bergensbanen: Dette sier Bane Nor om mulig åpning

Et tog på Bergensbanen sto i brann tirsdag, og rundt 220 passasjerer ble evakuert. En ny vurdering er varslet klokken 12, men inntil videre er det helt stengt.

Publisert

Toget, som var på vei fra Bergen til Oslo, stanset ved gamle Bromma stasjon i Nesbyen kommune i Buskerud rett før klokken 17 tirsdag. Litt over en time senere var det kontroll på brannen, som også spredte seg til terrenget. Ingen ble skadet.

Pressekontakt Siv Egger Westin i Vy sier at jernbanen er helt stengt for trafikk mellom Nesbyen og Flå. Alle tog erstattes av buss for tog.

– Stansen rammer også potensielt de tre første avgangene i begge retninger onsdag morgen, sa hun til NTB sent tirsdag kveld.

Så lenge politiet og Statens havarikommisjon gjør sine undersøkelser, blir toget stående, og det sperrer Bergensbanen.

150 meter kjøreledning må byttes

Det er varslet en ny vurdering klokken 12 onsdag. Bane Nor har fått et pålegg om at togvognene skal bli stående, opplyser pressevakt Harry Korslund til NTB.

– Politiet har i samråd med Statens havarikommisjon tatt en beslutning om at de tre togvognene som ble rammet av brannen, ikke skal flyttes, slik at de kan gjøre tekniske undersøkelser, sier han.

De tekniske undersøkelsene starter klokken 8 onsdag, ifølge Korslund. Når de er over, kan Bane Nor gå i gang med å utbedre skadene.

– Vi vet at kjøreledningen som fører strøm til togene, er skadet. Rundt 150 meter av den må byttes ut. Så vi må få inn ny kjøreledning og alt annet som er skadet som hører med anlegget før vi kan starte igjen, sier Korslund.

Tør ikke antyde

Fram til da blir det buss for tog i persontrafikken, men også i godstrafikken mellom Bergen og Oslo.

Korslund tør ikke å antyde når vanlig togtrafikk kan være i gang igjen.

– Det må vi komme tilbake til når vi vet mer om det egentlige omfanget. Alle slike anslag er usikre til vi får trukket togvognene bort fra stedet og studert ordentlig, sier han.

Da kan de få trukket toget til side slik at man kan få i gang trafikken igjen.

– Vi har muligheter til å få det inn på et spor to ved Bergheim eller Nesbyen, som ikke er så voldsomt langt unna. Så i det øyeblikket vi har fått utbedret skaden, vil det være mulig å få parkert det ute på siden.

Foreløpig er det uklart hva som har forårsaket brannen.

– Det er noe av det som politiet og særlig Havarikommisjonen skal kaste lys over, sier han.

Powered by Labrador CMS