SSB: Ledigheten på 4,9 prosent

I august var det 137.000 arbeidsløse, viser sesongjusterte tall fra Statistisk sentralbyrå (SSB). Dette utgjorde 4,9 prosent av arbeidsstyrken.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er over fem år gammel

Fra mai 2014 til august 2015 viser arbeidskraftundersøkelsen (AKU) til Statistisk sentralbyrå (SSB) en gradvis økning i ledigheten. Det siste året har imidlertid ledigheten holdt seg relativt stabil på 4,6 prosent til 4,7 prosent.

Antallet arbeidsledige økte med 5.000 fra mai til august i år. Dette tilsvarer en økning i arbeidsledigheten på 0,2 prosentpoeng, og er en endring som er innenfor feilmarginen.

SSBs ledighetstall er altså basert på AKU og gjenspeiler hvor mange som anser seg som arbeidsledige. Navs ledighetstall er på sin side antall registrerte arbeidsledige hos Nav.

Vanligvis vil AKU-ledigheten være større enn Nav-ledigheten, fordi mange som er reelt arbeidsledige, ikke registrerer seg hos Nav.

Powered by Labrador CMS