Taket på Rimi burde vært forsterket
Konstruksjonen til taket på Rimi-butikken på Hovland, som raste sammen for drøye to uker siden, burde vært forsterket i 1995-96. Da ble lokalene bygd om til butikk.
Det slår en rapport fra Norconsult AS nå fast, ifølge Østlands-Posten. Rapporten viser til at et tilsvarende tak raste sammen i Drangedal på 1970-tallet.
Nå er den gamle Rimi-butikken på Hovland nærmest jevnet med jorden. I løpet av få måneder regner eieren med at en ny Rimi-butikk vil være ferdig reist. Taket raste under tung snø mandag 2. mars i år. Til alt hell ble ingen personer alvorlig skadd.
I konsulentrapporten heter det at bygget er oppført i en tid da det ble dimensjonert for snølaster på 150 kilo per kvadratmeter. Politi og brannvesen var til stede på Hovland like etter raset, og det ble målt snøtyngde på ett punkt til å være cirka 245 kilo per kvadratmeter.
Huseieren Tema Eiendom AS har forklart at det ved kjøpet av bygget i 1995 ble opplyst at taket var dimensjonert for en snølast på 225 kilo per kvm.
- Bæresystemet på bygninger bør forsterkes på bygninger med flate tak når disse bygges om. Takets gesims burde også senkes til et lavere nivå på slike typer bygg, for å hindre opphopning av store snømengder på flate tak som her, og lette arbeidet med snørydding, heter det i Norconsult-rapporten, som ble lagt fram sist fredag.
Bli den første til å kommentere ved å fylle ut skjemaet under.
Siste nytt fra Bygg
Mann klemt mellom tre og traktor – døde av skadene
En 52 år gammel mann omkom torsdag formiddag etter å ha blitt klemt mellom et tre og en traktor i Gausdal i Oppland.
Tre pågrepet for kobbertyveriet på Holmenkollbanen
Tre menn er pågrepet etter at de prøvde å selge 1,2 tonn kobber til en skraphandler i Oslo. De er siktet for å ha stjålet kobberkabler fra Holmenkollbanen.
Flommelding fra NVE
NVE varsler raskt økende vannføring i små og mellomstore vassdrag på Østlandet på grunn av til dels store nedbørsmengder i perioden torsdag 29. juli til fredag 30. juli. Det kan føre til økende fare for skred.
Moelven tjener mer
Pen fremgang for Moelven i andre kvartal som betyr at selskapet er på vei ut av en periode med omsetningsnedgang og nedskjæringer.
Hus på flyttefot i Trondheim
Flere trebygårder i Møllenberg i Trondheim er på midlertidig flyttefot i forbindelse med veiprosjektet E6 Trondheim-Stjørdal.
Stort underskudd for PGS
Seismikkselskapet Petroleum Geo-Services leverte et resultat før skatt på minus 168 millioner kroner for 2. kvartal i år. I tillegg var driftsresultatet langt lavere enn ventet.
Skuffende resultater fra Statoil
Olje- og gassgiganten gjorde det svakere enn ventet i andre kvartal. Et justert driftsresultat på 36,4 milliarder kroner var langt dårligere enn analytikerne på forhånd hadde ventet.
Flere byttet kraftleverandør
51.255 husholdningskunder skiftet kraftleverandør i andre kvartal i år, en økning på 15 prosent fra samme tid i fjor.
Krever kontroll med lederlønningene i statlige selskaper
Opplysningene om lønnsveksten i lederlønningene i statlige selskaper fører til krav om kontroll og opprydding.
Bolighus totalskadet i brann i Bø
Ingen personer er skadd etter at et bolighus i Bø i Telemark ble totalskadd i en brann onsdag kveld. Brannårsaken er foreløpig ukjent.
Rådgiverkontrakt for Ulriken tunnel til Norconsult
Jernbaneverket har signert kontrakt med Norconsult AS for Ulriken tunnel. Kontrakten omfatter utarbeidelse av komplett detaljplan og byggeplan for alle fag unntatt signal, og har en verdi på kr 49,4 millioner eks. mva.
Mer enn OK for OKK
OKK entreprenør har unngått tapsprosjekter og doblet 2009-resultatet sammenliknet med 2008.
Knuste gravstøtter synlig på byggeplass
Med navn og dødsdato synlig ligger gravstøtter knust på en byggeplass på Holmlia i Oslo. Verken Oslo kommune eller entreprenøren vet hvordan det har skjedd.
Bolignedgang i Troms
Ferske kvartalstall fra Statistisk Sentralbyrå viser en nedgang på ferdigstilte boliger i Troms på hele 75 prosent. Bransjen mener at markedet er mettet.



















































































