Kommunestyret i Nome har vedtatt å overlate planansvaret rundt Fensfeltet til staten. Under valgkampen i 2021 besøkte Arbeiderpartiets leder Jonas Gahr Støre feltet, som er en mineralforekomst i Telemark. Foto: Javad Parsa / NTB

Staten overtar planansvaret for Fensfeltet

Staten overtar ansvaret som planmyndighet for Fensfeltet fra Nome kommune, sier næringsminister Cecilie Myrseth (Ap) onsdag morgen.

Publisert Sist oppdatert

Nome kommune i Telemark vedtok å be staten om dette tirsdag kveld. Målet er å sikre nok penger og fremdrift i gruveprosjektet. Samtidig krever kommunen en avtale med staten som sikrer at de lokale får være med å bestemme.

Fensfeltet i Nome har Europas største forekomst av sjeldne jordarter under jordskorpa. Dette er mineraler som blant annet trengs i mobiltelefoner og batterier.

– Dersom det startes utvinning i Fensfeltet, kan betydningen for lokalsamfunnet bli stor, sier Myrseth.

Det vil også bety mye for tilgangen til sjeldne jordarter i Norge og Europa.

I vår ble det kjent at feltet er langt større enn tidligere anslått. Ifølge det oppdaterte estimatet ble omfanget av sjeldne jordarter oppjustert fra 8,8 millioner tonn i 2024 til 15,9 millioner tonn i 2025. Feltet kan dermed være 80 prosent så stort som først antatt.

Hvordan gruven skal bygges har vært diskutert lenge. Det antas at utviklingen av Fensfeltet er et prosjekt med nasjonal betydning og kan bli viktig for europeisk forsyning av strategisk viktige mineraler.

Gruvedrift møter utfordringer knyttet til både global konkurranse og miljøkonsekvenser.

Fakta om Fensfeltet

* Et geologisk unikt område nær Ulefoss i Nome kommune i Telemark. Feltet inneholder sjeldne mineraler.

* Feltet er 4 til 5 kvadratkilometer stort og ca. 5 kilometer i diameter.

* En kalksteinsvulkan var aktiv i området for 580 millioner år siden. Mineralforekomstene strekker seg derfor i en sylindrisk form nedover bakken. Det er gjort prøveboringer til 1000 meters dyp, som viser at mineralforekomstene fortsetter videre nedover.

* Feltet inneholder blant annet de sjeldne jordartene neodym og praseodym som brukes i sterke magneter.

* Regjeringen har besluttet at det skal utarbeides en statlig plan for feltet. Det skjer etter ønske fra Nome kommune. Utviklingen av feltet er i en tidlig fase. Før det eventuelt er aktuelt å starte mineralutvinning, trengs det en reguleringsplan og tillatelser.

Kilde: Regjeringen og Fensfeltet.no.

Powered by Labrador CMS