Fornebubanen. Illustrasjonsfoto: Sindre Sverdrup Strand
Fornebubanen. Illustrasjonsfoto: Sindre Sverdrup Strand

Foreslår nedjustering av styrings- og kostnadsramme for Oslos milliardprosjekter

Oslos byråd foreslår å redusere både styrings- og kostnadsramme for både Fornebubanen og Ny vannforsyning Oslo.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er over ett år gammel.

Fra og med 2023 ble det innført en ny rutine om å korrigere store investeringsprosjekter over 3 milliarder for avvik i forutsatt lønns- og prisvekst siste år.

Som følge av lønns- og prisvekstkorrigeringen for 2023, hvor prisveksten har vært noe lavere enn forutsatt, foreslås styrings- og kostnadsramme for Ny vannforsyning til Oslo og Fornebubanen redusert.

– For Ny Vannforsyning til Oslo foreslås både styrings- og kostnadsramme redusert med 169 mill. Ny styrings- og kostnadsramme for Ny Vannforsyning til Oslo blir etter dette hhv. 26 567 mill og 30 217 mill, heter det i forslaget til revidert budsjett som ble lagt frem torsdag.

– For Fornebubanen foreslås styrings- og kostnadsramme redusert med hhv. 506 og 590 mill. Ny styrings- og kostnadsramme for Fornebubanen blir etter dette hhv. 27 529 mill. og 31 211 mill, skriver byrådet i sitt forslag.

Powered by Labrador CMS