Harald Alfsen
Innlegg: Hoppeplikt til besvær?
Bladet Kapital har i nr. 8/2017 er artikkel om alle tvistene mellom Statens vegvesen og anleggsentreprenørene. Advokat Siw Linderud hevder at entreprenørene lider under «hoppeplikten».
Denne artikkelen er over fem år gammel
Harald Alfsen
Partner/jurist i Inventura AS. Leder i Entrepriserettsforeningen i Bergen.
Og at man ikke har en slik plikt i Sverige, hvor konfliktnivået er lavere.
Temaet «hoppeplikt» var nylig tema under årets Finseseminar i Entrepriserettsforeningen i Bergen, og skapte gode diskusjoner om temaet.
Først, hva er «hoppeplikt»? Det grunnleggende er at entreprenøren etter standardkontraktene har arbeidsplikt ved omtvistede krav. Entreprenøren kan altså ikke bruke trussel om stans av arbeidet for å få gjennom sine krav.
Standardkontraktene skal være balansert mellom partene. På Finse diskuterte vi om en slik plikt-regel kunne sies å være balansert. Våre diskusjoner konkluderte med at arbeidsplikten fremstår som viktig for byggeprosessen; små forsinkelser kan gi meget stor konsekvenser, forsinkelser vil påvirke mange andre aktører i byggeprosessen, fremdrift trumfer uenighet, og en opphevelse av arbeidsplikten vil gi entreprenøren en urimelig forhandlingsposisjon.
Men arbeidsplikten kan være til entreprenørens ulempe, særlig knyttet til likviditet. Vi diskuterte derfor varianter av midlertidig betaling for entreprenøren eller utbetaling av innestående som varianter for å unngå for store likviditetsutfordringer.