Arbeidsledigheten holder seg på et stabilt nivå. Foto: Gorm Kallestad / NTB
SSB: Uendret ledighet i desember
Arbeidsledigheten var på 4,5 prosent i desember, uendret fra måneden før.
Trendtallene fra Arbeidskraftundersøkelsen (AKU) viser at ledigheten har holdt seg uendret på 4,5 prosent de siste fire månedene av 2025, skriver Statistisk sentralbyrå (SSB) torsdag.
Dette nivået var 0,1 prosentpoeng lavere enn i juni, juli og august.
– Etter den nokså kraftige ledighetsøkningen vi så i første halvår av 2025, har ledigheten gått litt ned og deretter flatet ut rundt 4,5 prosent, sier Tonje Køber, seksjonssjef i SSB.
Ledighetsøkningen i første halvår av 2025 var i stor grad preget av et økt arbeidstilbud, idet flere som tidligere sto utenfor arbeidsstyrken begynte å søke jobb og dermed ble klassifisert som ledige.
I løpet av andre halvdel av 2025 har det derimot vært en liten svekkelse av arbeidstilbudet, som har gitt en liten nedgang og utflating av ledigheten.