Under halvparten av de spurte tror de kommer til å dra vekk fra hjemmet i årets påske. Dette bildet er tatt i Selbu tidligere i år.

Seks av ti skal være hjemme i påska

59 prosent av de spurte i en ny undersøkelse antar at de kommer til å være hjemme i sin egen bolig påska i år. Under fjorårets hytteforbud var det langt flere.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er over fire år gammel.

Da trodde rundt ni av ti at det skulle bli hjemmepåske, ifølge Norsk koronamonitor fra Opinion.

– Fjorårets påske ble preget av hytteforbud, og folk endte opp med hjemmepåske. I år er det klart flere som planlegger å reise, men smittesituasjonen fremover vil nok ha noe å si, sier seniorrådgiver Nora Clausen i Opinion.

I år oppgir 27 prosent at de ikke skal være hjemme i påska, mot 8 prosent i fjor. Andelen som oppgir at de ikke vet, har økt fra 4 til 14 prosent.

I år som i fjor er særlig de yngre usikre på påskeplanene. Blant de under 30 år sier hele 57 prosent at de er usikre på påsken.

– Det overrasket mange i fjor at ellers så hytteglade nordmenn både droppet påske og hytta for å bidra i dugnaden. På dette tidspunktet var det få som antok at neste års påske også ville rammes, sier Clausen.

Myndighetenes anbefalinger for årets påske omfatter å fraråde reiser utenlands, men at folk kan reise på hytta dersom de tar ekstra smittevernhensyn.

5.000 personer har deltatt i undersøkelsen.

Powered by Labrador CMS