Det var bred enighet blant analytikere i ulike banker og finansinstitusjoner om at Norges Bank kom til å holde styringsrenten i ro under dagens rentemøte.
Tonen ble satt da nye tall fra Statistisk Sentralbyrå (SSB) mandag viste at prisveksten i juli ikke steg så mye som anslått. Boligprisutviklingen i juli var også svakere enn ventet. Begge disse faktorene talte for å holde igjen den ventede renteøkningen.
Annonse
Norges Bank holdt renta uendret også ved sist rentemøte i juni, men varslet da nye økninger i løpet av høsten. I mai ble den satt opp til dagens nivå, etter to kutt i fjor sommer og høst.
Administrerende direktør i NHO Byggenæringen, Nina Solli, sier boligkrisen ikke venter på Norges Bank.
– Det har ikke blitt bygget færre boliger på 80 år. Når renten blir stående, er det helt avgjørende at regjeringen og Stortinget tar kraftfulle grep som gir økt boligbygging. Det kan ta tid før rentenivået kommer ned på et nivå som vil gi stor aktivitet i nyboligmarkedet. Det har vi ikke tid til å vente på. Kostnadene ved å bygge boliger må ned og aktiviteten i byggenæringen må opp. Vi er klare til å bygge. Nå må politikerne vise handlekraft, sier Nina Solli i en kommentar til rentebeslutningen.
Neste rentebeslutning kommer 24. september. Da publiserer Norges Bank også ny pengepolitisk rapport, hvor de anslår rentebanen framover.