Equinor utsetter nedstengingen av gasskraftverket på Mongstad utenfor Bergen etter bønn fra Statnett. Foto: Marit Hommedal / NTB
Equinor utsetter nedstengingen av gasskraftverket på Mongstad utenfor Bergen etter bønn fra Statnett.

Rivingen av Mongstad-kraftverket utsettes

Equinor og Statnett har blitt enige om å utsette rivingen av gasskraftverket på Mongstad for å vurdere det som et krisetiltak i tilfelle kraftmangel i vinter.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er over to år gammel.

Equinor vil stenge driften av gassturbinen som planlagt 31. august, men den vil være tilgjengelig slik at Statnett kan ta det med i sin vurdering av ulike krisetiltak i vinter.

Det var Bergens Tidende som omtalte saken først.

– Equinor vil holde gassturbinen på Mongstad kraftvarmeverk tilgjengelig, slik at den kan være en del av grunnlaget for Statnetts utredning om tiltak for å møte en eventuell svært anstrengt kraftsituasjon (SAKS), som skal legges fram 1. oktober, sier pressetalsmann Gisle Ledel Johannessen til Teknisk Ukeblad.

I en SAKS-rapport fra 2014 skrev Statnett at gasskraftløsninger ikke er ideelle, men kan bli vurdert i en veldig anstrengt kraftsituasjon.

I tillegg til noen landsbaserte gasskraftverk er det i dag 160 gassturbiner på norske oljeplattformer, ifølge NRK. Flere av disse nærmer seg pensjonsalder, i tråd med politikken om elektrifisering av sokkelen.

Å holde kraftverk i beredskap er svært kostbart, og kostet Equinor et årlig tap på 200–500 millioner kroner på Mongstad i 2017. Av tekniske årsaker har nedstengingen av gasskraftverket blitt utsatt flere ganger.

Den seneste utsettelsen skjer etter bønn fra Statnett, på grunn av energikrisen i Europa og den pressende nettsituasjonen i området. I første omgang ber de om at kraftverket holdes tilgjengelig fram til Stortingets utredning er ferdig i høst.

Det gigantiske Equinor-anlegget på Mongstad, der gasskraftverket ligger. Foto: Marit Hommedal / NTB
Det gigantiske Equinor-anlegget på Mongstad, der gasskraftverket ligger.
Powered by Labrador CMS