NHO-sjef Ole Erik Almlid vil ha en ny utredning om Norges forhold til EU. Foto: Javad Parsa / NTB

NHO-sjefen vil ha en ny EU-utredning

NHO-sjef Ole Erik Almlid ønsker seg en ny utredning som vurderer fordeler og ulemper ved et norsk EU-medlemskap.

Publisert

– Vi vil gjerne ta initiativ til en ny utredning av hvilke muligheter vi har for tettere tilknytning, for eksempel gjennom nye tilleggsavtaler til EØS eller medlemskap. Vi tilbyr oss å være en del av det arbeidet med stor glede og entusiasme, sier Almlid til Dagens Næringsliv.

I fjor kom en utredning om EØS-avtalen. Men Senterpartiet, som da var del av regjeringen, sørget for at et norsk EU-medlemskap lå utenfor utredningens mandat.

Stormen rundt den mye omtalte EU-tollen på jernlegeringer betyr at Norge må ta grep for å unngå lignende problemer i framtiden, mener Almlid.

Norge er som kjent verken en del av EUs handelspolitikk eller tollunion.

– Vi må se om det er mulig å knytte oss tettere på EU, sier NHO-sjefen og peker på EUs nye verktøy innen handel og sikkerhet.

Blant disse er kontroll med utenlandske investeringer og subsidier, som Norge ikke er koblet på, og EUs nye slagord «Kjøp europeisk». Det er uklart om det også omfatter EØS-landene.

NHOs frykt er at dersom Norge ikke er med, kan vi bli skubbet ut på sidelinjen i det indre markedet.

– Da er jeg redd investeringer vil gå til et annet sted enn Norge, sier Almlid.

Powered by Labrador CMS