Konsernsjef i Equinor Anders Opedal, her fra Solamøtet i januar. Foto: Carina Johansen / NTB

Equinor fikk et justert driftsresultat på 6,2 milliarder dollar i fjerde kvartal

Oljegiganten Equinor fikk et justert driftsresultat på 6,2 milliarder dollar i fjerde kvartal, tilsvarende 59,67 milliarder kroner.

Publisert

I en børsmelding viser selskapet til høy produksjon som ga en produksjonsvekst på 6 prosent i kvartalet og 3,4 prosent for hele fjoråret. Resultatet etter skatt ble på 1,55 milliarder dollar.

– Med nye felt i produksjon og god drift leverer vi rekordhøy produksjon og konkurransedyktig avkastning i 2025, sier Anders Opedal, konsernsjef i Equinor.

Selskapet varsler videre økning i produksjonen i år.

– I 2026 forventer vi en produksjonsvekst på om lag 3 prosent, en økning fra rekordnivåer i 2025. Vi gjør målrettede tiltak for å styrke fri kontantstrøm, være robust mot lavere priser og opprettholde konkurransedyktig kapitaldistribusjon, sier Opedal.

Selskapet melder at de vil kjøpe tilbake egne aksjer for inntil 1,5 milliarder dollar.

De varsler også at de har ambisjoner om å redusere driftskostnadene sine med 10 prosent i løpet av 2026 via «sterkt kostnadsfokus» og optimalisering av porteføljen.

På forhånd ventet analytikerne et justert driftsresultat på 5,9 milliarder dollar i kvartalet, ifølge estimater innhentet av selskapet. Med andre ord slo selskapet forventningene.

Powered by Labrador CMS