Autosync risikerer å miste godkjenningen som AutoPASS-utsteder etter anklager fra Vegdirektoratet. Foto: Heiko Junge / NTB
Bompengeselskap anklages for regelbrudd – la indirekte kostnader i gebyret
Vegdirektoratet varsler Autosync om at brikkegebyrene deres er i strid med forskriften. Bompengeselskapet kan miste godkjenningen som AutoPASS-utsteder.
Hvis regelverket ikke følges innen 2026, kan Autosync miste godkjenningen som AutoPASS-utsteder, melder VG.
Utstedere kan ikke kreve mer fra brukerne enn det klart avgrensede brikkegebyret, understreker Vegdirektoratet.
– Brikkegebyret skal stå i et rimelig forhold til kostnadene ved å utstede og sende en brikke til brukeren. Det er ikke adgang til å belaste kundene for generelle drifts- og administrasjonskostnader gjennom brikkegebyret.
Det sier Kari Johanne Hjeltnes, leder for Brukerfinansiering i Statens vegvesen, i en pressemelding.
Til VG skriver Autosync at de skal gå nøye gjennom anklagene.
– Vår foreløpige vurdering er at direktoratets posisjon er uten juridisk og faktisk grunnlag, og vi bestrider følgelig påstanden om at vi er i brudd med utstederforskriften. Vi vil bruke tiden vi er gitt til å dokumentere dette, skriver kommersiell direktør Svein Skovly i Autosync til VG.