Kommunal- og distriktsminister Kjersti Stenseng (Ap) ble onsdag grillet i Stortinget av Høyre. Her sammen med forsknings- og høyere utdanningsminister Sigrun Aasland (Ap). Foto: Ole Berg-Rusten / NTB

Regjeringen erkjenner bolignederlag: – Ingen som er fornøyde

Kommunalministeren erkjenner at regjeringen ikke har fått bygget så mange boliger som håpet. Men hun minner om en dramatisk endring i den økonomiske situasjonen.

Publisert Sist oppdatert

– Jeg tror alle oss her må erkjenne at byggetakten de siste årene har gått altfor sakte, sa kommunalminister Kjersti Stenseng (Ap) i Stortinget onsdag formiddag. Hun innrømmet at regjeringen ikke har fått bygget så mange boliger i denne perioden som de for seg da de gikk inn i regjering i 2021.

– Vi må fortsette å gjøre grep. For det er ingen som er fornøyde med situasjonen slik den er nå, slo Stenseng fast.

Høyre: – Har bare gått én vei

Høyres Mudassar Kapur (H) utfordret regjeringen på boligbygging i Stortinget onsdag. Foto: Thomas Fure / NTB

I Stortinget ble kommunalministeren utfordret av Høyres Mudassar Kapur, som beskylder regjeringen for løftebrudd og bløff i boligpolitikken.

Han viser til Arbeiderpartiets program før sist stortingsvalg, der de lovet «å øke takten i boligbyggingen og sørge for rimelige boliger av god kvalitet slik at folk skal kunne komme inn på boligmarkedet».

– Hva er fasiten etter fire år med Støre regjeringen? Man må faktisk tilbake til 1946 for å se like dårlige tall på boligbygging som i 2024. Når det gjelder å få flere rimelige boliger, så ser vi at byggekostnadene bare har gått én vei. Det er oppover, sier Kapur.

Stenseng: Nødt til å prioritere

Stenseng minner om at verden har endret seg dramatisk de siste årene.

– Det er slik at den økonomiske situasjonen er dramatisk endret fra høsten 2021. Med utbruddet av krigen i Ukraina, med energikriser, med inflasjon og kostnadsvekst, som selvfølgelig påvirker byggetakten.

Hun viser til at regjeringen har gjort flere grep for å få opp boligbyggingen, blant annet gjennom å styrke husbanken, forenkle regelverk og digitalisering. Men at de har vært nødt til å prioritere det viktigste.

– Og byggekostnadene er hovedårsaken til at det bygges for lite. Denne regjeringen har gjort det vi kan for å styre stramt nok til at vi skal få se en rentenedgang så fort som mulig, sa Stenseng.

– Folk bor ikke i byggetillatelser

Da Senterpartiet gikk ut av regjering i februar, lanserte den nye Ap-regjeringen et nytt mål om 130.000 boliger innen 2030.

Også dette mener Kapur er en bløff.

– De har lansert et nytt boligløfte for å tilsløre det forrige som man ikke har levert på.

Han reagerer på at løftet ikke handler om å bygge 130.000 boliger.

– Det er snakk om å tillate å bygge 130.000 boliger. Og som vi vet, folk bor ikke i byggetillatelser, folk bor i en bolig.

– Det er ingenting ved de grepene som regjeringen nå har tatt, som kommer til å medføre at man får fart på boligbyggingen, mener Kapur.

Peker på Husbanken

Det er Stenseng uenig i.

Hun viser til at regjeringen fortsatt arbeider for å få ned rentene ned, og gjennom det får ned byggekostnadene.

– Det er en hovedårsak til at byggingen ikke går i raskt nok tempo nå.

Videre sier hun at regjeringen bidrar til at folk får muligheten til å kjøpe seg bolig.

– Da er Husbanken ett av våre viktige verktøy. I tillegg er det mange fordyrende krav til bolig. Vi gjør veldig mye og skal fortsette med forenkling.

Powered by Labrador CMS