Elever i Norge på mattebunnen

Norske elever sliter med matematikkfaget. Ifølge en internasjonal studie klarer kun 2 prosent av norske fjerdeklassinger å løse regnestykket 53 x 26.

Denne artikkelen er over ti år gammel.

sammenligning klarer 88 prosent av taiwanske elever på tilsvarende nivå det samme regnestykket. Et flertall av elevene i Tunis, USA og andre land klarte også det samme regnestykket.

Fjerdeklassingene i Norge sliter med enkle ting som å legge til, trekke fra, ganging og deling. Åttendeklassingene sliter mer med algebra.
Resultatet kommer fram i Studien «Trends in International Mathematics and Science Study» (TIMSS) som sammenligner matematikk- og naturfagkunnskaper på fjerde og åttende trinn i 60 land.

Oppgitt
- Jeg er oppgitt over at så få av våre fjerdeklassinger ikke klarer dette regnestykket, sier førsteamanuensis Liv Sissel Grønmo ved Institutt for lærerutdanning og skoleutvikling (ILS) ved Universitetet i Oslo.
Undersøkelsen viser at norske barn jevnt over er blitt bedre i matematikk sammenlignet med 2003, men ifølge VG, som har gått inn i tallmaterialet, finnes det eksempler på at Norge gjør det veldig dårlig på enkeltområder, og gangetabellen er et av problemområdene.

Pinlig
Grønmo forteller at hun har vært på skoler der de ikke lenger lærer elevene gangetabellen fordi kan ungene bruker kalkulator.

- Da har de fullstendig misforstått. Hvis vi ikke lærer ungene grunnleggende matematikk, vil vi oppdage at vi som samfunn etter hvert kommer til å få store problemer, sier Grønmo.
I Næringslivets Hovedorganisasjon (NHO) deler de bekymringen.
- Det er pinlig at vi ligger dårligere an enn land som bruker mindre enn en tiendedel på skole sammenlignet med oss, sier NHO-direktør Sigrun Vågeng til VG.

Powered by Labrador CMS