Tyver skar løs kunstverk fra veggen
Tre malerier er blitt stjålet fra hybelhuset Halfdan og Ragnhild Wilhelmsens Elevhjem i Tønsberg. Bildene ble skåret løs og fjernet.
Denne artikkelen er over ti år gammel.
Bildene var malt på lerret og integrert i listverket rundt de tre dørene fra entreen og inn til stuen i fellesområdet i første etasje i Elevhjemmet, forteller daglig leder Christoffer Jonstang i eierselskapet Birkelunden til Tønsbergs Blad.
– Vi er i sjokk, sier han til avisa.
Jonstang oppdaget selv tyveriet da han var på en befaring i huset ved 10-tiden tirsdag og kontaktet straks politiet.
– Vi var av den oppfatning at bildene var malt på stedet, og dermed forutså vi ikke risikoen med tyveri, sier han.
Halfdan og Ragnhild Wilhelmsens Søsterhjemslegat bygde Elevhjemmet for sykepleierelever i 1924. Sykehuset Vestfold planla å kjøpe bygget for å rive det og anlegge park på tomta. Men protestene var sterke, og planene ble stanset, ifølge avisa.
Selskapet Birkelunden AS kjøpte bygningen for 10 millioner kroner i fjor høst, og huset skal etter planen pusses opp for nærmere 30 millioner kroner.