To norske fjell skal permanent rasovervåkes
Joasetbergi i Aurland og Gamanjunni 3 i Kåfjord i Troms skal kontinuerlig overvåkes på grunn stor rasfare.
Denne artikkelen er over fem år gammel
Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) har fare- og risikoklassifisert 22 ustabile fjellparti landet over, og konklusjonen er at det bare er noen få fjellpartier som behøver oppfølging.
– De mest risikable fjellpartiene er i Troms, Møre og Romsdal og Sogn og Fjordane, sier seksjonssjef Lars Harald Blikra i NVE.
Kartleggingen har avdekket at Joasetbergi i Aurland i Sogn og Fjordane skal ha kontinuerlig overvåking. NVE har allerede et målesystem på plass som varsler om bevegelse i fjellpartiet, men videre utbygging av overvåkingen skal på plass i løpet av året.
– Joasetbergi blir dermed definert som et høyrisikoobjekt som NVE skal overvåke kontinuerlig for å kunne varslet fare for skred. Dette gjør vi for å gjøre det tryggere for folk som bor og oppholder seg nær dette fjellpartiet, sier Blikra.
I slutten av august ble det klart at Gamanjunni 3 i Kåfjord i Troms får ko ntinuerlig overvåking. Elleve av de klassifiserte fjellene vil følges opp med periodiske målinger.