Tysklands statsminister deltok i tirsdagens seremoni sammen med TSMC-sjef C.C. Wei, som startet byggeprosessen av en ny databrikkefabrikk. Foto: Sebastian Kahnert /dpa via AP / NTB
Tysklands statsminister deltok i tirsdagens seremoni sammen med TSMC-sjef C.C. Wei, som startet byggeprosessen av en ny databrikkefabrikk.

Olaf Scholz med første spadetak for databrikkefabrikk til over 100 milliarder kroner

En ny kjempeinvestering skal doble den europeiske andelen i databrikkemarkedet. Byggingen av fabrikken ble åpnet av Tysklands statsminister Olaf Scholz.

Publisert Sist oppdatert

Den nye fabrikken finansieres av Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Limited (TSMC) og firmaene Bosch, Infineon og NXP Semiconductor.

Det taiwanske selskapet er forventet å få en eierandel på 70 prosent, mens de tre andre selskapene har ti prosent hver.

Databrikkefabrikken blir TSMCs første i Europa, og den antas å ville skape 2000 arbeidsplasser. Produksjonen er ventet å starte opp i 2027.

Fabrikken åpner i et område med økende støtte for populistiske partier, inkludert ytre høyre-partiet AfD. Scholz benyttet anledningen til å advare mot nasjonalisme.

– Vi trenger fortsatt et proeuropeisk Tyskland som er åpent for verden, istedenfor nasjonalisme, sa Scholz.

Han mener at et åpent Tyskland vil tiltrekke seg flere investeringer til den østlige delen av landet.

(©NTB)

Powered by Labrador CMS