Det blir streik blant Kabinansatte i SAS fra fredag. Foto: Tor Erik Schrøder / NTB
Det blir streik blant Kabinansatte i SAS fra fredag.

Fellesforbundet og Parat: Kabinmedlemmene i SAS går til streik

Det er brudd i meklingen mellom SAS og kabinpersonalet. Dermed blir det streik fra fredag morgen.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er over ett år gammel.

Både Parat og Fellesforbundet bekrefter overfor NTB like etter klokken 5.30 at det er brudd i meklingen.

Det er uenighet om både arbeidsvilkår og lønn, sier Martinus Røkkum, leder for SAS Norge Kabinforening i Parat.

– SAS har ikke vært villige til å imøtekomme oss på noen av våre krav. Vi hadde derfor ikke noe annet valg en å gå til streik, sier han.

Han sier alle SAS-flygninger på litt sikt vil bli rammet, og at SAS-flyene vil bli stående på bakken fram til deres krav er godtatt.

Dag-Einar Sivertsen, forbundssekretær i Fellesforbundet, opplyser at de kabinansatte har fremsatt «rimelige krav om to frihelger i måneden for å kunne opprettholde et minimum av sosialt liv og en daglig spisepause et annet sted enn ved dokøen til de reisende».

– SAS har avvist alle krav og ønsker at de kabinansatte skal fortsette å arbeide under vilkår som ikke er forenlig med norsk arbeidsliv, sier Sivertsen.

Kabinansattes Forbund har varslet at 115 av deres medlemmer tas ut i første streikeuttak fra fredag. Parat har varslet at fem medlemmer blir tatt ut fra fredag, mens de raskt vil trappe opp med til sammen 40 medlemmer i løpet av helgen.

Partene står klare til å trappe ytterligere opp dersom en eventuell streik drar seg ut.

Powered by Labrador CMS