Krever tilbakebetaling av tildelte tre-midler

Landbruks- og matdepartmentet har meddelt EFTA Surveillance Authority (ESA) at det vil bli krevd tilbakebetaling av midler fra enkelte prosjekter som er bevilget over Treprogrammet 2000 - 2005. Støtten er i strid med EØS-regelverket.

- Kravet kommer som en følge av at ESA den 23. januar 2008 fattet vedtak om tilbakebetaling av utbetalt statsstøtte under Treprogrammet som ikke er i tråd med EØS-regelverket. I samarbeid med Innovasjon Norge har vi gjennomgått alle prosjektene som har fått støtte over programmet, sier statssekretær Ola T Heggem i Landbruks- og matdepartementet.

Heggem understreker at ESAs vedtak gjelder det tidligere Treprogrammet 2000 - 2005.

Bakgrunnen for saken er at ESA i sitt vedtak tok som utgangspunkt at midlene som ble bevilget over Treprogrammet 2000 - 2005 er å betrakte som statsstøtte, og at programmet ikke har vært i tråd med EØS-avtalen. ESA konkluderte med at utbetalt støtte i utgangspunktet måtte betales tilbake. Men ESA viste samtidig til at støtte til enkeltprosjekter som er utbetalt i tråd med de materielle reglene i statsstøtte-regelverket ikke trenger å bli gjenstand for tilbakebetaling. ESA anså derfor at omfanget av tilbakebetaling kunne være begrenset.

Innovasjon Norge har i sin gjennomgang av alle sakene tilhørende Treprogrammet 2000 - 2005 slått fast at støtten til en rekke enkeltprosjekter er utbetalt i tråd med de materielle reglene i statsstøtteregelverket og derfor ikke er gjenstand for tilbakebetaling.

Det er Innovasjon Norge som fatter de endelige vedtakene om tilbakebetaling og vil stå for innkreving av tildelte midler.

- Dagens tresatsing - Trebasert innovasjonsprogram - er notifisert og godkjent av ESA i 2008 og tilfredsstiller gjeldende regelverk. Denne saken endrer ikke regjeringens syn på at økt bruk av tre har en positiv klimaeffekt. Myndighetene vil også framover arbeide for at trebruken i samfunnet skal økes, sier Heggem.

Skog: Treprogrammet 2000-2005

Del på:
NettBY

Tips en venn

- Du kan tipse fler ved å skille e-post med komma.
Ingen kommentarer er lagt til artikkelen!
Bli den første til å kommentere ved å fylle ut skjemaet under.

Kommentér

Vis respekt for andre lesere og omtalte personer.
Kommentaren kan være inntil 1000 tegn.

Visuell bekreftelseskode:

Siste nytt fra Bygg

Økt tilgang på byggeprosjekter

Ordretilgangen på byggeprosjekter økte med 30 prosent fra 2. kvartal 2009 til 2. kvartal 2010. Økningen var størst innenfor boligbygg, men veksten var betydelig også for næringsbygg.

Les saken [03.09.2010]

Lavere ledighet

Arbeidsledigheten i Norge er på samme nivå som for ett år siden, og ligger på 2,9 prosent, men går ned i byggenæringen.

Les saken [03.09.2010]

Spennende Innkjøpsforum

Norsk Forbund for Innkjøp og Logistikk inviterer til Innkjøpsforum 2010 med flere spennende foredragsholdere fra byggenæringen.

Les saken [03.09.2010]

Norges Bank vil fjerne 50-øringen

50-øringen er for lite brukt, derfor kan den minste mynten vår like godt fjernes, mener Norges Bank.

Les saken [03.09.2010]

Slipper trolig asbestbot

En entreprenør på Askøy slipper trolig unna med en kraftig advarsel etter å ha lagt asbestholdige rør i en åpen container.

Les saken [03.09.2010]

Eksperter roser lyntogsatsingen

En av verdens fremste eksperter på høyhastighetsbane mener lyntog er fullt mulig i Norge dersom myndighetene tilpasser det til landets behov og satser på gode traseer.

Les saken [03.09.2010]

Eirik Gjelsvik blir konsernsjef i BackeGruppen

Eirik Gjelsvik (43) er utnevnt til konsernsjef i BackeGruppen etter Peder B. Backe, som døde mandag 30. august etter kort tids sykdom. Trond Wennberg og Eivind Reiten blir styreleder i henholdsvis AS Backe og Backe Entreprenør Holding AS.

Les saken [02.09.2010]

Boliger i massivtre på Rena

Seks boliger i massivtre er klar for bruk på Rena. Boligene er bygget for forsvarets ansatte og skal være med å utvikle massivtresatsingen i Norge fremover.

Les saken [02.09.2010]

Ny milepæl i nybyggplanene til UIS

Prekvalifiseringen til arkitektkonkurransen for nytt formidlingsbygg for Arkeologisk museum, Universitetet i Stavanger, er nå lyst ut.

Les saken [02.09.2010]

Statens vegvesen frifunnet

Statens vegvesen slipper å betale et tilleggskrav fra Veidekke på 14 millioner kroner for en fusjonskontrakt i Harstad.

Les saken [02.09.2010]

Kjøpesentra kan spare millioner

Enova gir 6,9 millioner kroner i støtte til omfattende enøk-tiltak i Sektor EiendomsUtvikling AS.

Les saken [02.09.2010]

Bygg Reis Deg møter oppgangen

- Påmeldingene til Bygg Reis Deg-messen i oktober 2011 begynner nå å skyte fart. Alt tyder også på at den oppgangen vi nå aner i norsk byggenæring vil forsterke seg neste år, og da vil timingen for å være med på den store messen bli svært så god, sier adm. dir. Halvard Gavelstad til Byggeindustrien.

Les saken [02.09.2010]

Jarlsbergtunnelen har hull i begge ender

Onsdag 1. september kl. 18:20 smalt gjennomslagssalva i Jarlsbergtunnelen på Vestfoldbanen, og med det er en av prosjektets store milepæler oppnådd.

Les saken [02.09.2010]

Tunge løft på Vestbase

På Vestbase i Kristiansund er man i ferd med å bygge en helt ny type kai som på mange måter blir enestående i verden. Nå er ti store betongsiloer som blir en del av kaia, blitt løftet på plass av et spesialfartøy fra Ugland.

Les saken [02.09.2010]

Stillingsannonser (93)

Størst på stillinger i Byggenæringen

Se alle (93)

Siste kommentarer

Vis flere

Samarbeidspartnere