Hage.no

Meny
Hva leter du etter?
  • Utemiljø
  • Hageplanlegging
  • Planter
  • Gjør det selv
  • Produktnyheter
  • A til Å
  • Byggeindustrien
  • Forbruker
  • RSS
  • Tips oss
  • Annonser
  • Kontakt oss
  • Meld deg på nyhetsbrev

Løk i skuddet

Publisert: 23.09.2010 08:25. Sist endret: 27.11.2013 19:05.

Vi har for alvor oppdaget mangfoldet av løk i Norge. På fem år har forbruket av løk økt med 25 prosent.

  • Åpent brev - Til: Byggeindustrien v/ Ansvarlig redaktør Arve Brekkhus - Ny vannforsyning Oslo (NVO) - Innleie av TBM rådgivere

  • Hagemessen 2021 er avlyst

  • Park og anleggsmessen er avlyst

  • Steen & Lund sikret seg Statsbyggs største utomhuskontrakt noensinne

Spørsmål og svar

Gartner og hagedesigner
Marit Næss Jørgensen
svarer på hagespørsmål

  • Hva slags hekk har jeg i hagen?
  • Hva slags hekk har jeg i hagen?
  • Hva kan jeg plante for å skjerme mot innsyn?
  • Oppspiste blader på nyplantet fjellsyrin
  • Knopper på dvergsyrin
Se alle
Send inn ditt spørsmål her
Over 34 000 mottar nyhetsbrevet fra bygg.no. Vil du også ha nyhetsbrevet? Klikk her!
Har du hagetips? Klikk her!

Bildekaruseller

  • 1000 åpne hager: Hagefolket åpner hagene for alle

  • Botanisk hage åpen for publikum igjen

  • Hagen min er tilbake på NRK

Vis flere bildekaruseller

Siste nyheter

  • Åpent brev - Til: Byggeindustrien v/ Ansvarlig redaktør Arve Brekkhus - Ny vannforsyning Oslo (NVO) - Innleie av TBM rådgivere
  • Hagemessen 2021 er avlyst
  • Park og anleggsmessen er avlyst
  • Steen & Lund sikret seg Statsbyggs største utomhuskontrakt noensinne
  • Statsministeren døpte kompostcontaineren Gullars
  • Lanserer satellittbasert robotgressklipper uten kabel i plenen
  • Planter kastanjetrær for bedre overvannshåndtering
  • Bosch og Gardena inngår batterisamarbeid med flere merkevarer
  • NBBL: - Ikke ta sagen i egne hender
  • Det ligger an til en svært god blåbærsesong
Gå til arkiv

Sist kommenterte

  • Stalltips fra hageekspert: Slik bygger du drivhus selv

    Utrolig godt og morsomt skrevet

    — Cicilie Anette Meland
  • Nye maurarter kan gi astmaplager

    Hvor får man kjøpt hormoner ti åter, for å bekjempe spøkelsesmaur ?

    — Brynhild
  • Terrasse: - Lønnsomt å bruke kvalitetsdekke

    3 boliger nå, og den fantastiske "norsk furu" sprekker opp, fliser, slår seg/er langt fra formstabil, krymper mye og ser ikke visuelt pen ut…

    — Jonas Arvesen
  • Botanisk hage åpen for publikum igjen

    Botanisk hage i Oslo, som det burde stått i overskriften. Men vi fra provinsen er vant til at når det ikke står hvor det er, så er det i Osl…

    — Ståle Øvrebø
facebook twitter linkedin mail print

Av: email authorByggeindustrien

– Nå spiser vi 4,5 kilo løk i året, og den største veksten er det sjalottløk, delikatesseløk og hvitløk som står for, sier informasjonssjef Britt Kåsin i Opplysningskontoret for frukt og grønt (OFG).

Fram til 2005 ble det omsatt rundt 16 000 tonn løk i Norge i året, men de siste to årene har det gått unna nesten 22 000 tonn, ifølge OFG.

– Få vet hvor sunt det er å spise løk. Forskning viser at løk kan redusere blodtrykket og kolesterolnivået i blodet. Dessuten kan løk være med på å forebygge kreft og motvirke benskjørhet. Vi vet også at løk er bra for allergikere og diabetikere, sier grønnsaksforsker Ingunn Vågen i Bioforsk.

Gartnerhallen og Bama har som mål at vi skal spise dobbelt så mye løk om få år. I Sør-Europa spiser innbyggerne over 20 kilo løk i året hver.

Hele 70 prosent av løken er produsert i Norge, og i disse dager høstes det løk flere steder i landet.

Mens vi tidligere stort sett holdt oss til gul og rød kepaløk, har det de siste 15 årene kommet en rekke sorter spesialløk. Nå har folk flest tatt inn også disse løksortene på kjøkkenet.

Mye av løkproduksjonen foregår i Mjøsregionen, og landets største produsent av sjalottløk regner med en kraftig vekst i salget i år.

– Vi håper å sende ut 300 000 kilo sjalottløk i høst, en god økning fra i fjor, sier Per-Otto Landfald på Kaaterud gård.

Stange-bonden dyrker løk på hele 200 mål og begynte først med sjalott- og delikatesseløk for 15 år siden. Nå leverer han en fjerdedel av all sjalottløken som selges i Norge.

– Vi kan takke Arne Brimi for interessen for sjalottløk. Men vi ser at folks matvaner endrer seg også når det gjelder andre løksorter. Delikatesseløk er en liten variant av kepaløken som er blitt kjempepopulær de siste årene.

Med disse små løksortene unngår man tårer i øynene hvis de legges i varmt vann før de skrelles. Småløk trenger man ikke å skjære opp, mener bonden.

Jordsmonnet og klimaet rundt Mjøsa egner seg godt for løkproduksjon, og det er her det meste av løken dyrkes.

– Mennesker har spist løk i over 5000 år, men det var først på slutten av 1800-tallet vi begynte å dyrke løk i Norge, sier Britt Kåsin i Opplysningskontoret.

Gul kepaløk er den vanligste løksorten i Norge. Den bør oppbevares tørt, mørkt og kjølig. Da holder den seg lenge.

– Løk er utrolig anvendelig, den er kalorifattig og inneholder mye mineraler. Løk kan brukes i supper og sauser, som grønnsak og krydder, og den kan serveres rå, stekt, ovnsbakt eller kokt, sier Kåsin.

Mens det meste av løken vi spiser er dyrket i Norge, importeres all hvitløken. I fjor ble det importert mer enn dobbelt så mye hvitløk som året før, 1837 tonn.

– Hvitløken har vært høyt skattet i Asia i tusenvis av år. I dag dyrkes det hvitløk over store deler av verden, og vi har lært å sette pris på både den gode smaken og hvitløkens helsebringende egenskaper, sier Britt Kåsin.

Nøkkelord:

 

Hagemessen 2021 er avlyst

 

Planter kastanjetrær for bedre overvannshåndtering

 

Ny app lar deg sjekke norske dyre- og blomsterarter

 

Mattilsynet:
Drep flekkbånd-sneglen

 

Dårlig sommer gir god sopphøst

 

Stalltips fra hageeksperten:
Slik får du nabolagets

fineste plen


 

Hagen på Sandmo tildeles Hagekulturprisen 2020

 

Kjøler ned ferdigplen og sedum med ny gigantmaskin

 

Ekspertens råd:
Slå til mot brunsneglen før du reiser på ferie

 

Kan bli enklere å bygge terrasse og tilbygg på egen eiendom


Alt innhold er opphavsrettslig beskyttet © Byggeindustrien

Bygg.no
  • Besøksadresse

    Stensberggaten 27,
    0170 Oslo

    Postadresse

    Postboks 6831, St. Olavs plass
    0130 Oslo

    Telefon

    +47 23 70 95 00.
  • Sjefredaktør

    Arve Brekkhus
  • Redaksjonssjef nett

    Christian Aarhus
  • Redaksjonssjef

    Frode Aga
  • Seniorkonsulent

    Karin Bredal
  • Annonsesalg nett

    Geir Larsen

Tips til redaksjonenredaksjonen@bygg.no

Byggeindustrien arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk

Om informasjonskapsler (cookies)

Vilkår for bruk av videoinnhold

Fagpressen