Mange pipebranner i kulda

Pipebranner er gjerne et resultat av sprengfyring i kulda. I Bergen måtte brannvesenet kalle inn ekstra mannskaper i helga, skriver Bergens Tidende.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er over ett år gammel.

Fram til klokka 16 lørdag hadde 110-sentralen Vest 50 punkter i loggen.

– Du kan trygt si at det har vært en travel dag. Kulden gjør sitt. Det har vært veldig mye pipebranner, sier vaktkommandør Håkon Myking i 110-sentralen.

Også andre steder i landet har det tatt fyr i pipene. Ved 20-tida rykket brannmannskaper ut etter melding om pipebrann i Jåttåveien i Stavanger, melder 110 Sør-Vest. En stund tidligere skjedde det samme i Time.

Brannvesenet har også rykket ut til flere pipebranner på Romerike. Det har heldigvis gått bra.

– De som har vært i dag, har vært ganske udramatiske. Pipene er lagd for å tåle det, sier vaktleder ved 110-sentralen Roger Andersen til Romerikes Blad.

Han oppfordrer folk til å fyre med tørr ved og med god trekk.

– Å ikke fyre med trekk, eller med våt ved og andre ting enn ren ved, kan være medvirkende årsak til brann. Det kan bidra til at det bygger seg opp beksot i pipeløpet, sier Andersen.

Powered by Labrador CMS