Hardanger-aksjonister anker dommene

Seks personer som er dømt for aksjoner mot bygging av strømmaster i Hardanger, krever nå en ny runde i retten.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er over ti år gammel.

Alle de seks som er dømt i saken, har bestemt seg for å anke, bekrefter aksjonistenes advokat Randi Hagen Spydevold overfor Bergens Tidende.

– Jeg har levert en anke som omfatter alle punktene i alle dommene, sier Spydevold.

Totalt åtte masteaksjonister møtte i slutten av februar i Hardanger tingrett. De sto tiltalt etter aksjoner mot Statnett og bygging av strømmaster i Hardanger i 2011 og 2012.

For halvannen uke siden kom dommen mot Hardanger-aksjonistene. To ble frifunnet, mens seks helt eller delvis ble dømt.

Alle seks ble dømt for ikke å ha varslet om aksjonene. Aksjonistene selv mener politilovens krav til varsling om demonstrasjoner ikke kan gjelde fordi det kun er snakk om sivil ulydighet utført av to til fire personer.

Powered by Labrador CMS