Forsikringsselskapene betalte ut 18,5 milliarder kroner for bilskader i 2022
Forsikringsselskapene utbetalte 18,5 milliarder kroner i erstatning for skader på biler og andre motorkjøretøy i 2022. Det er den høyeste summen noensinne.
Denne artikkelen er over to år gammel.
Økningen er på 13 prosent fra året før, viser tall fra Finans Norge.
– Reparasjoner har som det meste annet blitt dyrere det siste året. Dessuten er det stadig flere biler på veiene. Dette bidrar også til å trekke tallet på ulykker og erstatninger oppover, sier kommunikasjonssjef Stine Neverdal.
I 2022 var det over en million sammenstøt med biler, lastebiler, busser og andre kjøretøy, og rekordmange skader ble meldt inn til forsikringsselskapene.
– Nesten 30 prosent av bileierne opplevde en forsikringsmeldt bilskade i fjor. Når vi ser på antallet totalt sett, er heldigvis de fleste bilskadene knyttet til mindre materielle skader, sier Neverdal.