Flytoget satte omsetningsrekord i 2013

Flytoget omsatte for nesten 900 millioner kroner i fjor. Eventyrlig gode tall, konstaterer administrerende direktør Linda Bernander Silseth.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er over ti år gammel.

– Dette er helt eventyrlige tall. De beste noensinne, sier Silseth til Dagens Næringsliv.

Ved siden av en omsetning på 897 millioner kroner kan hun glede seg over passasjerrekord på 6,5 millioner passasjerer i fjor. Resultatet på 170 millioner kroner tilfaller eneeieren Nærings- og fiskeridepartementet.

Flytoget står for 10 prosent av den samlede togtrafikken i landet og 20 prosent av trafikken i Oslo-området.

Foreløpig har ikke ledelsen i Flytoget fått signaler om at staten ønsker å selge seg ned, men eieren har bedt om å få en finansiell analyse av selskapet, sier Silseth til avisen.

Men Flytoget skal vokse og forbereder seg på økt konkurranse. En plan som skal behandles av Flytoget-styret 6. mars, omfatter to perspektiver. Det ene er å øke kapasiteten på dagens rutenett på trafikktunge tidspunkter på døgnet. Det andre dreier seg om å bli en intercityaktør, med utvidet satsing til Larvik. Det nye selskapet Bytoget skal være redskapet i denne satsingen, skriver Aftenposten.

Silseth forteller at Flytoget skal kjøpe åtte nye togsett til 1,1 milliarder kroner, noe som kan åpne for at Vestfold-pendlerne får et nytt togtilbud.

Powered by Labrador CMS