Flere tvister om eiendom

Ingen land i Europa har flere tvister om eiendom enn Norge. Mangelfullt eiendomsregister og stor verdistigning fører ofte til konflikter, ifølge Domstoladministrasjonen.

Denne artikkelen er over ti år gammel.

Ikke siden begynnelsen av 1980-årene har Jordskiftedomstolene hatt så mange nye saker som i fjor. Saksmengden fortsetter å øke i år.

– Det er ingen tegn på at det vil bli færre saker de neste årene, sier seniorrådgiver Hilde Wahl Moen i Domstoladministrasjonen.

Hvis det ikke finnes grensemerker eller nøyaktige opplysninger om eiendomsgrensene, kan man kreve å få saken behandlet i Jordskiftedomstolene.

– Fordelen med å føre en sak for jordskifteretten er at man får en rettslig avklaring av hvor grensene går, i tillegg til at dette blir tinglyst og registrert i matrikkelen, sier Hilde Wahl Moen.

Av de drøyt 1100 sakene som ble ført for Jordskiftedomstolene i fjor, var rundt 60 prosent tvister om eiendomsgrenser og bruksrettigheter til eiendom.

På langt nær alle eiendomstvister havner jordskifteretten. Tvister om eiendomsgrenser og bruksretter kan også avgjøres i tingretten.

Mangelfullt register
Matrikkelen er Norges offisielle eiendomsregister. Registeret inneholder informasjon om eiendommers grenser, areal, adresser og bygninger. Kommunene forvalter matrikkelen.

Mange konflikter skyldes uklare eiendomsbeskrivelser og dårlig oppmerking av grensene.

– Ikke alle kommuner sitter på god eiendomskompetanse, og de har heller ikke gjort en tilfredsstillende jobb med oppmåling. Det fører ofte til konflikter når eiendommer stiger i verdi, sier markedsdirektør Sindre Landmark i Norsk Eiendomsinformasjon.

Norsk Eiendomsinformasjon er et selskap underlagt Nærings- og handelsdepartementet som leverer eiendomsinformasjon til blant annet eiendomsmeglere, bank- og finans og til private.

I motsetning til våre nordiske naboland har ikke Norge et helhetlig og moderne eiendomsregister.

– Vi ligger faktisk på topp i Europa når det gjelder eiendomstvister, og det er helt uklart når vi får på plass et pålitelig eiendomsregister, sier Hilde Wahl Moen i Domstoladministrasjonen.

Kan sjekke selv
– Også tvistesaker om veiordninger er stabilt økende. Det skyldes ikke minst økt fritidsbebyggelse og uenigheter om bruk og vedlikehold av eksisterende veier, sier Wahl Moen.

Det er ofte nyttig å ha kjennskap til avtaler som er inngått og registrert i grunnboka.

Grunnboka er et register over tinglyste rettigheter og heftelser i fast eiendom og andeler i borettslag. Det er Kartverket som forvalter registeret.

– Man kan som privatperson hente ut overraskende mange opplysninger som er registrert på norske eiendommer. Flere av disse registrene, som Gammel grunnbok og matrikkel, er gjort tilgjengelige i vår database infoland.no, sier Sindre Landmark i Norsk Eiendomsinformasjon.

Rettigheter knyttet til en eiendom kan være gyldige i generasjoner, selv om eiendommen er oppdelt. Det gjelder ikke minst veirett, men også rett til båtplass, fiske eller jakt.

Powered by Labrador CMS