Byggmas konsernsjef Geir Drangsland kan se tilbake på vekst for 2021.
Foto: Byggma
Økning for Byggma
Byggma-konsernet oppnådde et resultat før skatt i 4. kvartal på 65,1 millioner kroner mot 59,4 i samme periode i 2020. For året endte resultatet før skatt på 221,2 millioner mot 159,7 per 4. kvartal i 2020.
Denne artikkelen er over tre år gammel.
Selskapet skriver i en børsmelding torsdag at utviklingen i driftsresultat i 4. kvartal 2021 er høyere i platesegmentet og bjelkesegmentet sammenlignet med samme periode i 2020.
– Vindussegmentet og belysningssegmentet har lavere driftsresultat, skriver selskapet.
Byggmakonsernets salgsinntekter i 4. kvartal ble på 631,9 millioner kroner som er 83,9 millioner høyere enn tilsvarende periode i 2020.
– Utviklingen i salgsinntekter i 4. kvartal 2021 er positiv i alle segmenter sammenlignet med samme periode i 2020. Per 4. kvartal 2021 ble salgsinntektene 2.344,3 millioner mot 2.052,4 per 4. kvartal 2020.
Styret foreslår å utbetale 1,00 kroner per aksje i utbytte for 2021.
– Konsekvensene av COVID-19 pandemien har pr. 4. kvartal 2021 vært begrenset for Byggma. Ordreinngangen er god, og produksjonen ved fabrikkene og leveranser til kundene går hovedsakelig som planlagt. Konsernledelsen og ledelsen i de enkelte datterselskaper følger situasjonen nøye og har gjort tiltak for å begrense eventuelle negative konsekvenser utbruddet kan få for ansatte og driften. Videre vil eventuelle begrensninger enkelte land gjør på varehandel, kunne få innvirkning på tilgang til innsatsfaktorer i produksjonen og salgsinntekter fra disse landene. Tilgangen på innsatsfaktorer til produksjonen er intakt, og vesentlige deler av innsatsfaktorene kommer fra Norge og Sverige, skriver selskapet i meldingen.
– Vi opplever fortsatt en stabil etterspørsel etter Byggma ASA sine produkter utenfor Norge. Markedsutviklingen har ført til at innsatsfaktorer til flere av segmentene blir betydelig dyrere. Byggma har varslet prisøkninger med virkning fra 1. april 2022, heter det i meldingen.