Samarbeider om blomsterglede
Blomsterkjeden Mester Grønn og en av Norges mest anerkjente hagedesignere, Darren Saines, har inngått et langsiktig samarbeid for å gjøre det mer trivelig på norske balkonger og terrasser.
Mange har en balkong eller en terrasse som ikke skaper den rammen rundt utelivet som man gjerne skulle ønsket seg, og som derfor kanskje ikke er så mye i bruk. Her ligger det antakelig et kjempepotensial til å skape mye mer glede, både for små og store, mener Mester Grønn.
Gjennom samarbeidet med Darren Saines vil blomsterkjeden gjøre noe med dette.
Det gode liv på balkongen og terrassen
"Leve Ute" er et nytt konsept fra Mester Grønn som setter fokus på balkong og terrasse, og har som mål å bidra med enkle og gode løsninger for å forsterke sommeropplevelsene.
Darren Saines er anleggsgartner og utdannet innen hagedesign. I over 20 år har han jobbet i bransjen, de siste 10 årene i Norge.
Han har i flere år vært VGs hageekspert, bidratt i "Tid for hjem" og "God Morgen Norge" på TV2 og i "Grønn Glede" på NRK. I mange år har Darren vist fram sine designløsninger på messer og i konkurranser over hele Norge.
I 2010 deltok han med det første norske bidraget i Chelsea Flower Show, der han fikk prisen forgylt sølv for sin hage ”Naturally Norway”.
- Mester Grønn kan virke som et merkelig valg for en hagedesigner å samarbeide med, sier Saines og fortsetter: - Men for meg gir det perfekt mening. Leve Ute konseptet har mange utfordringer og muligheter, og det er det jeg liker best. Muligheten til å jobbe med så mange talentfulle mennesker og til å se ideene dine lanseres i butikken, er veldig inspirerende.
Smarte designløsninger
- Jeg ønsker også å være med på å vise at man ikke trenger en stor hage for å lage et flott uterom. Smarte designløsninger er på mange måter viktigere når du har begrenset med plass. Derfor er samarbeidet med Mester Grønn, som har fokus på balkong og terrasse, ekstra spennende og utfordrende, sier han.
- Med planter, potter og tilbehør til fornuftige priser, er drømmen om et blomstrende uterom oppnåelig for de aller fleste. Det er ikke vanskelig å få til på egenhånd, men spør gjerne om råd. Skal du ha glede av plantene dine lenge, er det viktig å velge kraftige, sunne planter, plante i kvalitetsjord med god drenering og gi næring gjennom hele sesongen, sier administrerende direktør Erling Ølstad i Mester Grønn.
Ølstad mener også at man må tørre å utfordre den tradisjonelle tankegangen om hva verandakassen skal inneholde og hvordan den skal se ut:
- Hvorfor ikke dyrke salat og gulrøtter i tillegg til blomstrende og grønne planter? Barns glede over å plukke fra egen avling er kanskje en av de største inspirasjonskildene vi kan få. Det må være enkelt og morsomt å få det til å spire og gro, og vi gleder oss til å komme med løsninger fremover som bidrar til dette, sier Ølstad.
Mester Grønn og Darren Saines er også samarbeidspartnere i Bo Bedres store konkurranse der to vinnere, en familie og en institusjon, får en ny uteplass for 250 000,- hver, designet av Saines med blomster og tilbehør fra Mester Grønn.