Equinor utsetter investeringsbeslutningen for Wisting-prosjektet

Equinor og partnerne i Wisting har besluttet å utsette investeringsbeslutningen som var planlagt i desember 2022.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er over to år gammel.

– Arbeidet med å utvikle prosjektet fortsetter med mål om en investeringsbeslutning innen utgangen av 2026, skriver Equinor i en pressemelding.

Det er økte kostnader som er årsaken til beslutningen om å utsette arbeidet med å utvikle det selskapene beskriver som et teknisk og miljømessig forsvarlig Wisting-prosjekt som kan produsere sikkert i Barentshavet.

– En utbygging vil skape betydelige verdier for samfunnet og ringvirkninger i nord og nasjonalt. I vårt oppdaterte investeringsgrunnlag for prosjektet ser vi at kostnadene har økt på grunn av global inflasjon og kostnadsvekst i leverandørindustrien nasjonalt og internasjonalt, skriver Equinor.

Den norske olje- og gassgiganten fastslår at det er usikkerhet rundt rammebetingelsene for prosjektet og gjennomføringskapasitet i leverandørmarkedet.

– Basert på en totalvurdering velger vi å utsette investeringsbeslutningen, sier konserndirektør Geir Tungesvik for Prosjekter, boring og anskaffelser.

Oppdatert investeringsestimat for Wisting-prosjektet er på 104 milliarder kroner.

Powered by Labrador CMS