LO vil utvide foreldrepermisjonen

LO ber regjeringen om å utvide foreldrepermisjonen, slik at nybakte foreldre kan få full lønn i totalt 52 uker.

Denne artikkelen er over ti år gammel.

LO fremmer kravet i sin høringsuttalelse til Likelønnskommisjonens innstilling som ble lagt fram mandag.

– Kvinner straffes lønnsmessig for en omsorgsinnsats som samfunnet er helt avhengig av. Det er helt urimelig og gjør det nødvendig å få til en likere deling av foreldrepermisjonen, sier LO-leder Roar Flåthen.

I LOs forslag blir den totale foreldrepermisjonen på 52 uker med 100 prosents lønn fra fødselen. 15 uker forbeholdes fedre. LO ønsker at permisjonen skal starte fra fødselen, ikke tre uker før termin som i dag.

Disse tre ukene kan gjøres om til legeerklært permisjon eller lignende.

LO mener dessuten at fedre må gis selvstendig opptjeningsrettigheter i forbindelse med foreldrepermisjon og fødselspenger. I tillegg ønsker LO å avvikle kontantstøtten og lovfeste ammefri med lønn.

Powered by Labrador CMS