Illustrasjonsfoto: Berit Roald / NTB scanpix
        
    
    Eiendomsinvestor dømt til fem års fengsel for bedrageri
    En eiendomsinvestor er i Bergen tingrett dømt til fem års fengsel for bedrageri i forbindelse med at han forfalsket dokumentasjon for å få utbetalt lån.
        
 
                        
                        
                        
                        
                            
                                Denne artikkelen er over fire år gammel.
                            
                         
                        
                        
    
    
    I tillegg fratas han retten til å drive selvstendig næringsvirksomhet og retten til å kunne inneha verv som styreleder, styremedlem eller daglig leder i selskaper i fem år.
I rettssaken, som gikk i Bergen tingrett fra 25. januar til 9. februar, erkjente eiendomsinvestoren seg skyldig etter tiltalen.
Det var Bergens Tidende/E24 som først omtalte dommen, som ble avsagt onsdag.
Over flere år brukte mannen falske signaturer, falske leieavtaler og falske kontrakter for å få utbetalt lån på nær 122 millioner kroner fra banker og private långivere.
– Hver av disse enkelthandlingene representerer beslutninger fra tiltalte om å gjennomføre en straffbar handling. Tiltalte har ved dette gjennom et langt tidsrom vist et fast forbrytersk forsett, heter det i dommen.