– Demonteringen av kranen er godt i gang, skriver operasjonsleder Truls Tangen i politiloggen.
En tårnkran har mandag stått i fare for å kollapse i nærheten av Jernbanetorget i Oslo. Flere bygninger rundt kranen har vært evakuert og kollektivtransporten har vært berørt.
Annonse
– Vi forventer at det meste av kranen er demontert i løpet av et par timer og at sperringene da kan oppheves, skriver Tangen.
– Innsatsleder i politiet, Thomas Broberg, sa tidligere at mannskapet var inne i en kritisk fase og opplyste at kranen veier flere tonn.
Rundt klokken 20.30 var kranbommen demontert.
Jobber så fort de kan
Regionssjefen for entreprenøren, Bjørn Breian i Consto, sier til NTB at de jobber med å finne årsak til hva som har skjedd, og at det viktigste har vært å sikre.
Demonteringen startet rundt klokken 18.30 mandag. Først ble motvektplatene fjernet, før arbeidet med å demontere resten av kranen startet.
Entreprenøren forteller at de jobber så fort de kan, og at de håper å åpne for trafikk tirsdag morgen.
Paléhaven
Tårnkranen er tilknyttet prosjektet i Strandgata 19 som kalles Paléhaven, der et tidligere parkeringshus skal erstattes av nybygg. Consto er entreprenør i prosjektet, som eies 50/50 av Bane Nor Eiendom og Olav Thon Gruppen.
Kommunikasjonsleder og pressekontakt i Consto, Susanna M. Arsky, bekreftet overfor Byggeindustrien like før klokka 13 at det har oppstått en hendelse med en kran og at det fortsatt er en uavklart situasjon.
– Vi jobber tett med nødetatene og egne rådgivere for å kartlegge situasjonen, sa hun, og la til at hovedfokuset nå er å sikre ansatte, naboer og publikum.
Consto meldte klokka 14.18 at en mobilkran var på stedet, og at de jobbet med flere etater for å sikre kranen.
Gater sperret
– Per nå er deler av Prinsens gate, deler av Fred Olsens gate og deler av Strandgata sperret som følge av dette, skrev operasjonsleder Alexander Østerhaug i Oslo politidistrikt i politiloggen mandag ettermiddag.
Lastebiler kommer med utstyr for stabilisere og demontere en kran står i fare for å kollapse i nærheten av Jernbanetorget i Oslo mandag.
Foto: Annika Byrde / NTBAnnika Byrde / NTB
Flere bygg innenfor fareområdet rundt kranen, som står i Strandgata 19, ble evakuert.
En kranfører var i kranen da den begynte å skjene. Han ble umiddelbart evakuert.
Politiets operasjonsleder opplyser at det dreier seg om en skjevstilling, som igjen medfører økt risiko for at kranen kan kollapse.
Kranen står like ved knutepunktet Jernbanetorget.
– Hele fundamentet har løsnet
En av arbeiderne på anleggsplassen forteller til Aftenposten at hele kranfundamentet har løsnet.
– Hele kranen har begynt å bikke bakover, sier maskinfører Kjetil Bjørnsen til Aftenposten.
– Det er nå bestilt en stor mobilkran som skal forsøke å løfte ut 30 tonn med motvekter, forklarer han.
Kranen tilhører Kranor.
– Vi jobber med å finne en løsning. Det er alt jeg kan si foreløpig, opplyser administrerende direktør, Per Arvid Hennum, til VG.
Kranteknisk forening: – Uvanlig
Fagdirektør Endre J. Fuglset i Kranteknisk Forening. Foto: Kranteknisk Forening
Fagdirektør Endre J. Fuglset i Kranteknisk Forening har selv vært på utsiden av sperringene og snakket med bygningspersonell i området. Han sier til Byggeindustrien at det er mange ting som kan ha utløst situasjonen.
– Jeg kan ikke si noe om årsaken nå, utover at her er det fundamentet som har gitt etter. Dette er noe som kan skje med byggekraner.
– Men dette er uvanlig?
– Det er uvanlig, men det har skjedd. Her har det løsnet og vridd seg, noe som har ført til at krana helte mot Fred Olsen-bygget. Og så er spørsmålet hvorfor det har gjort det, sier Fuglset, som antar at det nå blir en gransking av hendelsen.
– Jeg regner med at både entreprenør, eier av krana og byggherre ønsker å sette ned en gransking og finne ut årsaken til det som har skjedd.