Sissel Knutsen Hegdal, tidligere ordfører i Stavanger og nå uavhengig representant i bystyret, stemte mandag sammen med sitt gamle parti Høyre for deres budsjettforslag. Foto: Alf Simensen / NTB

Stavanger kutter all eiendomsskatt

Bystyret i Stavanger vedtok mandag budsjettet for 2025. Høyresiden fikk gjennom sitt forslag om å fjerne eiendomsskatten for private boliger og hytter.

Publisert

Denne artikkelen er over ett år gammel.

Dette reduserer kommunens inntekter med 96 millioner kroner. Fremskrittspartiet jubler for seieren, skriver Stavanger Aftenblad.

Partiene som fikk flertallet i kommunevalget, Høyre, KrF, Frp, Venstre og Pensjonistpartiet, hadde 34 av de 67 representantene i bystyret. Dette minimale flertallet forsvant da avgått ordfører Sissel Knutsen Hegdal meldte seg ut av Høyre og ble uavhengig representant.

Budsjettforslaget fra samarbeidspartiene fikk likevel flertall i bystyremøtet fordi både Knutsen Hegdal og Senterpartiets ene representant, Birger Wikre Hetland, stemte for.

– Nå har du endelig betalt din siste eiendomsskattekrone, fastslo Kristoffer Sivertsen i Fremskrittspartiet da budsjettet var vedtatt.

For første gang siden hun gikk av som ordfører, gikk Sissel Knutsen Hegdal mandag på talerstolen som uavhengig bystyrerepresentant.

– Den økonomiske situasjonen til Stavanger kommune er under stort press, og budsjettdebatten i dag preges av et alvor som jeg ikke har kjent på i de 21 årene jeg har deltatt i budsjettdebattene, sa hun.

Powered by Labrador CMS