Per JægerTuva Skare

Boligprodusentene: Nedgang i salg og igangsetting av nye boliger

Aktivitetstallene for oktober viser et mer avdempet nyboligmarked etter en oppløftende september. Salget av fritidsboliger er imidertid 20 prosent høyere enn i tilsvarende periode i 2019.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er over fire år gammel.

Salget av nye boliger i oktober 2020 var 11 prosent lavere enn oktober 2019. Samtidig var igangsettingen av nye boliger i oktober 2020 to prosent høyere enn i oktober i fjor.

Det viser ferske tall fra Boligprodusentenes Forening, som ble presentert under en pressekonferanse onsdag.

– Akkumulert salg av nye boliger hittil i år er likt med bunnåret 2010 som var i kjølvannet av finanskrisen. Akkumulert igangsetting hittil i år er den laveste vi har registrert siden vi startet målingene i 2010, sier administrerende direktør Per Jæger.

Nedgang

Her er nøkkeltall for salg:

  • Salget hittil i år er 10 prosent lavere enn i tilsvarende periode i 2019. Eneboliger er ned fem prosent, småhus ned seks prosent og leiligheter ned 15 prosent.
  • På tolvmånedersbasis er salget 10 prosent lavere enn i forrige tolvmånedersperiode.

Her er nøkkeltall for igangsetting

  • Igangsettingen hittil i år er ni prosent lavere enn i tilsvarende periode i 2019. Eneboliger er ned 17 prosent, småhus ned 13 prosent og leiligheter ned to prosent.
  • På tolvmånedersbasis er igangsettingen 14 prosent lavere enn i forrige tolvmånedersperiode.

Kritisk til innstramminger i boliglånforskriften

Han understreker også at det vil forverre situasjonen ytterligere om boliglånsforskriften blir strammet inn som foreslått av Finanstilsynet.

– I sum vil dette kunne føre til kraftig fall i boligbygging og tilvarende fall i sysselsettingen. Vi må huske at hver ny bolig gir en sysselsettingseffekt på 3,4 årsverk i verdikjeden, sier Jæger.

Han etterlyser lettelser for nye boliger og for førstegangskjøpere i boliglånsforskriften.

20 prosent høyere salg av fritidsboliger

Salget av nye fritidsboliger var imidertid vært godt i oktober, og så langt i år er salget 20 prosent høyere enn i tilsvarende periode i 2019.

Igangsettingen hittil i år er ni prosent lavere enn i tilsvarende periode i 2019.

På tolvmånedersbasis er salget av nye fritidsboliger seks prosent høyere enn forrige tolvmånedersperiode, mens igangsettingen er 16 prosent lavere.

– Fritidsboliger er et utrolig spennende marked. Vi har fått en voldsom økning på salget i forhold til senere år. Her vil det bli bygd mye både langs kystren og fjellheimen. Det er mange som ivesterer for å bruke fritiden sin utenfor boligen sin. Det har nok sammenheng med at stadig flere bor inleilighet og ønsker å komme seg ut i marka, sier Jæger under pressekonferansen.

– Jeg tror at mange destinasjonskommuner fortsatt bør satse på god regulering av fritidsboliger. Her vil det nok fortsatt kunne være en god del sysselsetting, legger han til.

Powered by Labrador CMS