Illustrasjonsfoto: Sindre Sverdrup Strand

Arbeidsgivere innenfor bygg og anlegg mest optimistiske

Ifølge ManpowerGroups arbeidsmarkedsbarometer for fjerde kvartal, er arbeidsgivere innenfor bygg og anlegg de mest optimistiske.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er over fire år gammel.

Ifølge ManpowerGroups arbeidsmarkedsbarometer skal bygg- og anleggsbransjen oppbemanne i fjerde kvartal.

– Sesongjusterte netto bemanningsutsikter for bransjen ligger på +19 prosent, en økning på 14 prosentpoeng fra forrige kvartal. Dette er andelen arbeidsgivere som forventer oppbemanning minus andelen som forventer nedbemanning. Dermed er bygg og anlegg den mest optimistiske bransjen i undersøkelsen, som samlet sett viser at norske arbeidsgivere er mindre pessimistiske enn de var før forrige kvartal, men avventende med tanke på nyansettelser, skriver Manpower i en pressemelding.

Totalt sett viser undersøkelsene at bemanningsutsiktene bedrer seg i fire av syv bransjer sammenlignet med forrige kvartal.

Sesongjusterte netto bemanningsutsikter ligger på 0 prosent.

– Det vil si at arbeidsgivere som forventer å oppbemanne er like mange som forventer å nedbemanne. Bedringen er merkbar fra tredje kvartal da netto bemanningsutsikter var –7 prosent, det laveste tallet siden undersøkelsen startet i Norge for 17 år siden, skriver selskapet.

– Det kan ta lang tid før arbeidsmarkedet er tilbake der det var før korona, men vi ser en bedring i flere bransjer. Arbeidsgiverne er mindre pessimistiske nå enn de var etter det første sjokket og de store nedbemanningsrundene, sier Maalfrid Brath, konsernsjef i ManpowerGroup Norge.

Den mest optimistiske bransjen er altså bygg og anlegg, hvor netto bemanningsutsikter ligger på +19 prosent. Dette er en økning på 14 prosentpoeng fra undersøkelsen for tredje kvartal.

– Bygg og anlegg har ikke opplevd samme fallet i etterspørsel som flere andre bransjer har gjort. Også i undersøkelsen for forrige kvartal var bygg en av få bransjer som forventet økt bemanning. Næringen har gjort en god jobb med å holde hjulene i gang og tilrettelegge for smittevern på byggeplassene, sier Brath.

– Bygg og anlegg har klart seg veldig bra gjennom krisen. Entreprenørene har vært flinke til å holde hjulene i gang. Det vi er spente på nå, er utviklingen i leilighetsbyggingen i de store byene, sier Rolf Bjerved, administrerende direktør i Workshop Bemanning, et selskap i ManpowerGroup.

Powered by Labrador CMS