Høvik skole i Lier
Sted: Høvik i Lier
Prosjekttype: Skole 1 - 10 trinn
Prosjektkostnad inkl. mva: 467 millioner kroner
BTA: 12.500 kvm
Byggherre: Lier kommune
Prosjekteringsledelse: Rambøll Norge
Interiørarkitekt: Kvadrat Arkitektkontor
Totalentreprise: Alliansen ROH ANS (RIB, RIE, RIV, RIBR, RIAKU, RIG, Miljø, Samferdsel, LARK: Rambøll Norge - Arkitekt: Ottar arkitekter - Byggeteknisk totalentreprenør: HENT)
Underentreprenører og leverandører: Riving: AF Decom - Grunn- og utomhusarbeider: Isachsen Entreprenør/Eiker Grønt Miljø - Kjerneboring: Nikolaisen Service - Tømrer: BJ Bygg - Parkett: Bo Andrén - Systemvegger, glass- og trespilehimling: Bosvik - Malerarbeider: Brødrene Vatnedal - Spesialinventar: Buskerud Trevare - Smedarbeider: EMV Construction - Blikkenslager: Eivind Haukjem - Auditoriestoler: Fora Form - Tynnavretting: Hæhre Gulvstøp - Dører: Swedoor JELD-WEN - Taktekking: Jørnsen Tak - Brannisolering og -tetting: Kaefer - Kledning fasade: Kebony Products - Gymsalinnredning: Killingmo og Tønsberg - Vinduer: Lian Trevare - Rør: VVS Senteret - Gulvbelegg: Kjærnsmo - Heis: Kone - Grunn P-plass i nord: Kaare Mortensen - Lås og beslag: Låsgruppen - Systemhimlinger: Modulvegger - Porter: Norport - Foldevegger: Saxi Produkter - Glassfasader og aluminium: SG Bøckmann - Prefab og stål: Spenncon - Kjøkken og lab-innredning: ST Skoleinventar - Flisarbeider: Stryken og Gulbrandsen - Ståldører: Thermax - Sports-gulv: Unisport Scandinavia - Solavskjerming: Vental Hunter Douglas project - Himling gymsal: Acusto - Elektro, ventilasjon og automasjon: YIT - Belysning: Siteco
Nok en vellykket allianse mellom Rambøll, Ottar arkitekter og HENT har resultert i en 1 – 10 skole på Høvik i Lier.
Det er ikke første gang de tre samarbeider i denne spesielle formen; et grendesenter og en bo- og behandlingsinstitusjon er tidligere levert for Bærum kommune. Sistnevnte, som må sies å være en foregangskommune for samspillmodeller, og som etter hvert sitter inne med betydelig kompetanse, har inngått en avtale med Lier kommune om utveksling av ressurser. Blant annet har Lier kommunes prosjektleder, Ingrid Gåsvik Eklund, vært utleid fra Bærum kommune.
− Arbeidsformen baserer seg på noen viktige forutsetninger. Entreprenører, rådgivere og arkitekter skal danne en gruppe og arbeide sammen fra første dag og helt til slutt. Rådgiverne skal være med hele veien og ikke hektes av i det øyeblikket spaden settes i jorda. Det er basert på tillit, samarbeid og åpenhet. Det vil gi entreprenøren enkle, gode og ikke minst produksjonsvennlige løsninger, forklarer Gåsvik Eklund.
Febermålinger
Prosjektet ble styrt av en samspillgruppe der kommunen og Alliansen ROH (etter Rambøll, Ottar og HENT) satt sammen med skolens brukere og drifter av anlegget. Idea Consulting ble engasjert for å følge opp samspillprosessen. Underveis ble det foretatt samspillmålinger for å kunne ta «tempen» på prosjektet, og sette inn tiltak der det var nødvendig.
En slik modell skal altså bidra med mer samarbeid enn konflikt, og vil innebære en skjerping av årvåkenheten på økonomi og kvalitet. Alliansen er solidarisk ansvarlig og kommunen har derfor kun én kontraktspart å forholde seg til. Målprisen man er enige om, kan gå både opp og ned beroende på om elementer eller funksjoner legges til eller trekkes ut av prosjektet. Målsummen bestemmes ut i fra markedet og innhenting av tilbud, samt en aktiv deltagelse fra byggherre i prosessen.
To skoler slått sammen
Etter grundige overveielser besluttet kommunen å bygge en ny barne- og ungdomsskole sammen, sør for det eksisterende skoleanlegget. Miljøambisjonene i Grønne Lier ga konkrete mål innenfor både materialer, energi, transport, forurensing og støy.
Grunnforholdene med løsmasser og leire ga krevende utfordringer. Fundamenteringen ligger for det meste i bløt leire. Store deler av bygget har ikke kjeller og det har blitt benyttet kompensert fundamentering for å unngå uønskede setninger. Grunnens bæreevne kombinert med trafikk av store anleggsmaskiner kunne skape store anleggstekniske utfordringer. – Da vi skulle løfte på plass hulldekker på opptil 10 tonn, måtte vi benytte kraner med løftearmer på inntil 50 meters lengde, forteller prosjektleder i HENT, Thomas Grøttvik.
Fellestorget
− Lier kommune ønsket at den nye skolen skulle ha et felles torg der alle klassetrinnene samles på midten. Slik den er organisert er ungdomstrinnet på en side, og barnetrinnet på den andre siden mot øst. Lærere og administrasjon utgjør den tredje siden. Mot torget ligger også bibliotek, drama- og musikkrom og auditorier. Skolen har en kompakt kvadratisk form, og er som en landsby med torget i midten, forklarer arkitekt Geir Egil Paulsen i Ottar arkitekter.
Lavenergi
Den kompakte formen hjelper til med å gi et redusert energibehov – og bygget trenger heller ikke generelle kjølesystemer. Liten andel glass i yttervegger, høyt fokus på tetthet og bruk av tunge konstruksjoner er noen stikkord. Behovsstyrt lys (med deteksjon av tilstedeværelse/dagslys), varme og ventilasjon bidrar til at Høvik skoles beregnede energibruk ligger på 94/kWh/kvm/år, noe som etter den nye Energimerkeordningen betegnes som et bygg i klasse B.
A til Å i prosjektering
Med unntak av arkitektur og interiør har Rambøll hatt hele registeret av prosjektering, der Tore Matheson har hatt ansvaret for prosjekteringsledelsen.
– Koordineringen her behøver ikke være så mye mer omfattende enn i øvrige entrepriseformer, men det er avgjørende å få i gang kommunikasjonen mellom byggherre, prosjekterende og utførende så tidlig som mulig. Også mellom de prosjekterende i ulike fag. Dersom de utførende kommer tidlig på banen kan man få viktige innspill, og på den måten dra veksler på hverandre. Her får man en situasjon hvor alle kommer på banen samtidig, sier Matheson.
Alliansen samarbeidet om å få lagt tekniske rom i kjeller. Høvik skole er tydelig eksponert fra nord, og dermed slapp man synlige tekniske rom, samt kompliserende gjennomføringer i taket.
– Det hender vel at vi arkitekter tegner takformer som ikke alltid er så lett å holde tett. Gesimsløsninger og avslutning av fasaden er her gjort i nært samarbeid med HENT, taktekkerfirmaet og Byggforsk i Trondheim. Vi har lagt vekt på å unngå lekkasjer og kuldebroer, ved å ha kontroll på overganger mellom bygningsvolumer og punkter. Gesimsen er nok noe høyere, men vi mener disse løsningene skal ha sikkerhet mot lekkasjer, forteller Paulsen.
Kildesortering
Det var et krav å benytte flest mulig sunne og naturlige materialer med lang levetid og gode drift- og vedlikeholdsegenskaper. Det er også gjort substitusjonsvurderinger for å minimere eventuelle klimagasser. Målet når det gjelder sorteringsgrad for avfall i byggeperioden var på 95 prosent, men resultatet ble 96 prosent(!).
Et klart motiv var også å legge til rette for at elevene skulle få et bevisst forhold til kildesortering og avfallshåndtering. Hensyn til miljøet gjenspeiler seg også i valget av fasadekledning.
− Vi ville ha et materiale som signaliserer bra miljøegenskaper, er tidløs og tåler røff behandling. Valget falt på Kebony som både er Svanemerket og som har mange års garanti uten å kreve mye etterbehandling. Rett nok er det dyrere i innkjøp, men det har vi tatt igjen på en noe enklere detaljering. Panelet er lektet ut med 15 cm for å få plass til solavskjermingen bak, sier Paulsen.
Utomhus
Beliggenheten til Høvik skole forplikter der den ligger i utkanten av alleer med bugnende epletrær. Organiseringen av skolen med separate innganger for barne- og ungdomstrinnet gjenspeiler seg i tre av sidene rundt skolen. De minste skolebarna og SFO har møblerte lekeområder med husker, gynger og klatrestativer mellom malte labyrinter på asfalten.
– Utomhus og landskap er ofte salderingsposter i prosjekter, men her har byggherren virkelig staset på det ca. 40 mål store utomhusområdet. Dette har gitt store positive utfordringer for landskapsarkitektene, påpeker Matheson hos Rambøll.
Aktørene i Alliansen ROH nevner alle det positive samspillet og engasjementet hos hverandre og hos byggherre Lier kommune. Men de er også enige om at arbeidsformen er ressurskrevende, dersom den ønskede effekten skal oppnås.
– Denne arbeidsformen har fremtiden for seg, men prosjektene må ha en viss størrelse. Men vi har greid å gjennomføre et samspillprosjekt der vi ikke bare har lykkes på både fremdrift og kvalitet, men også økonomisk. Selv om de endelige tallene ennå ikke er klare, vet vi at det blir noen millioner å fordele siden vi kom under målsummen, avslutter Gåsvik Eklund.
Tekst og foto: Trond Joelson
Stillingsannonser (199)
- Innereparatør - Hæhre Mekaniske Verksted
- Skytebas - Hæhre Entreprenør AS
- Sveiser, Platearbeider - Hæhre Mekaniske Verksted AS
- Hjelpemann sprengning - Hæhre Entreprenør AS
- Utereparatør - Hæhre Mekaniske Verksted AS
- Gravemaskinfører - Hæhre Entreprenør AS
- Maskinførere hjullaster - Hæhre Entreprenør AS
- Dosersjåfør - Hæhre Entreprenør AS
- Borerigg-operatør - Hæhre Entreprenør AS
- Prosjekteringsleder – MT Højgaard i Oslo - MT Højgaard Norge
- Prosjektleder – MT Højgaard i Oslo - MT Højgaard Norge
- Prosjektledere og Anleggsledere - GEORG ANDRESEN & SØNNER A.S
- Prosjektledere og Anleggsledere - Implenia AS
- Stikningsingeniører / geomatiker - Implenia AS
- Kalkulatør grunnarbeider og masseflytting - Implenia AS
- Anleggselektriker - Implenia AS
- Formann betongarbeider - Implenia AS
- NYUTDANNET 2012? Vi ansetter 70 nyutdannede - Skanska Norge
- Erfaren rådgiver - brann/risiko - Multiconsult AS
- Vegplanleggere Stavanger - Asplan Viak AS
- Vegplanleggere Tromsø - Asplan Viak AS
- Vegplanleggere Molde - Asplan Viak AS
- Senior Sivilingeniører/ingeniører VVS - Asplan Viak
- Prosjekt- og byggeledere - Bergen - Asplan Viak AS
- Vegplanleggere Bergen - Asplan Viak AS
- Vegplanleggere - Trondheim - Asplan Viak AS
- VA-Ingeniør - Stavanger - Asplan Viak AS
- Landskapsarkitekter - Tromsø - Asplan Viak AS
- Landskapsarkitekter - Kristiansand - Asplan Viak AS
- Vegplanleggere Arendal og Kristiansand - Asplan Viak AS
- Vegplanleggere Sandvika - Asplan Viak AS
- Vegplanleggere Skien, Tønsberg - Asplan Viak AS
- VA-ingeniør / Sivilingeniør - Asplan Viak AS
- Sivilingeniører / ingeniører vann, avløp og miljø - Norconsult AS
- Trainee - Mobile enheter - Veidekke
- Sivilingeniører / ingeniører Byggeteknikk - Norconsult AS
- Sivilingeniør / ingeniør Byggeteknikk - Norconsult AS
- Sommerjobb / praksisplass VA - Bergen - Norconsult AS
- Sivilingeniør / ingeniør Vann og avløp - Norconsult AS
- Sommerjobb / praksisplass ved Haugesundkontoret - Norconsult AS
- Sivilingeniør / ingeniør VVS - Norconsult AS
- Sivilingeniør/ingeniør elektroteknikk - Norconsult AS
- Sivilingeniør / ingeniør byggeteknikk og/eller prosjektadministrasjon - Norconsult AS
- sivilingeniør med interesse og/eller erfaring innen EL/VVS/automasjon. - Adecco for Norconsult AS
- Senioringeniør Eiendomsforvaltning / FM-rådgivning - Adecco for Norconsult AS
- Senioringeniør Spesialrom sykehus - Adecco for Norconsult AS
- Erfarne brannrådgivere - Norconsult
- Salg og Anbudsansvarlig - HR Prosjekt AS
- Salgsleder Unicon AS, region Oslo - Unicon
- Prosjektledere - Bermingrud
- Prosjekteringsledere - Bermingrud
- Anleggsledere - Bermingrud
- Formenn - Bermingrud
- Fremoverlent og sulten? – Traineer til vår anleggsvirksomhet - Veidekke
- Ing/Siviling Veg/Samferdsel - Nordplan AS
- Ing/Siviling VAR/Miljøteknikk - Nordplan AS
- Nyutdannede Sivilingeniører/ingeniører Instrument/automasjon ingeniør - Reinertsen AS
- HMS Ingeniør - Reinertsen AS, Avdeling Bergen
- Headhuntere - Partnere - Hegna Headhunting as
- Behov for flere prosjektspesialister i Oslo - Faveo Prosjektledelse AS
- Prosjektledere, prosjekteringsledere og byggeledere til seksjon Samferdsel i Oslo - Faveo Prosjektledelse AS
- Prosjektledere, prosjekteringsledere og byggeledere til seksjon Utbygging i Oslo - Faveo Prosjektledelse AS
- Prosjektledere, Tromsø - Faveo Prosjektledelse AS
- Konseptansvarlig/Kjedeleder Proffrør - Solér Executive for Comfort kjeden
- Regionsjef Midt- og Nord-Norge - Solér Executive AS for Comfortkjeden
- Salgsingeniør / Salgssjef ENØK - Reinertsen AS - RE - ENERGI & TEKNIKK - OSLO
- Rådgivende ingeniør VVS - Reinertsen AS - RE - ENERGI & TEKNIKK - OSLO
- Rådgivende ingeniør Elektro - Reinertsen AS - RE - ENERGI & TEKNIKK - OSLO
- Prosjektleder med utpreget operativ tankegang - Headhunter Agency for Trysilhus AS
- Prosjekteringsleder, DK Sarpsborg - NCC Construction AS
- Peab søker Distriktssjef til nyetablert anleggsvirksomhet i Tromsø - PEAB SVERIGE AB NUF
- Innkjøpssjef - PEAB SVERIGE AB NUF
- Prosjektstyrer/ prosjektingeniør - Reinertsen AS, divisjon Store Landprosjekter
- Sivilingeniør / ingeniør byggeteknikk tunneler og fjellanlegg - Norconsult AS
- Rådgivende ingeniør Elektro - Reinertsen AS - RE - ENERGI & TEKNIKK - OSLO
- Fagkonsulent VVS - Holte Byggsafe AS
- Brukerstøtte / førstelinjesupport - Holte Byggsafe AS
- Brukerstøtte / teknisk support - Holte Byggsafe AS
- Rådgivere, Fjernvarme - rørprosjektering - Rambøll AS
- Innkjøpssjef - AF Byggfornyelse
- Bygningsingeniør - Adecco for Hubro as
- Sommerjobb i Skanska 2012 (SKA0000N3) - Skanska Norway
- Stålfabrikken søker Prosjektledere (REG00000E) - Skanska Stålfabrikken
- Stålfabrikken søker Sveisere/Platearbeidere (REG00000D) - Skanska Stålfabrikken
- Anleggsleder - Headhunter Agency Norge AS
- Arbeidsledere, Bas, Asfaltarbeidere og Lastebilsjåfører - Kito Asfalt
- Prosjektleder , anleggsleder og formann ønskes - OKK Entreprenør AS
- Rådgivere til å utforme morgendagens transportløsninger - Atkins
- Prosjektledere - Atkins
- Signalingeniører - Atkins
- Sporingeniører - Atkins
- Sivilingeniør/ Ingeniør Elkraft - Atkins
- Samarbeidspartnere med salgserfaring - Puumarket
- HMS Leder - JobZone
- Erfarne Prosjekteringsledere - Veidekke
- Serviceleder - AS Ingeniør Gunnar M.Backe
- Vil du være med i vårt team som tømrer? - AS Ingeniør Gunnar M. Backe
- Innkjøpssjef – Anleggsregionene - Skanska AS
- Arbeidsleder DK Romerike - Peab AS
- Anleggsleder DK Romerike - Peab AS
- Prosjektleder DK Romerike - Peab AS
- Prosjekteringsleder DK Romerike - Peab AS
- Salgsingeniør - Bygg og anlegg - Manpower
- Kontrollingeniører tunnel - Centerpoint
- Byggeleder - Ombygging og Tilkomst - Centerpoint
- Fremdriftsplanlegger - Centerpoint
- Kontrollingeniør Geometrisk oppmåling/masseregnskap – langt oppdrag - Centerpoint
- Byggeleder Stasjon- Hadeland - Centerpoint
- Arbeidsleder - tømrer - JobZone
- Prosjekteringsledere - Raadhusgruppen for BundeBygg As
- Sommerjobb for studenter 2012 - Peab AS
- Nyutdannet 2012 - Peab AS
- Nyutdannede eller yngre sivilingeniører / ingeniører Energi og VVS-teknikk - Norconsult AS
- Prosjektdirektør - Lønnheim Entreprenør AS
- Erfarne sivilingeniører / ingeniører VVS-teknikk - Norconsult AS
- Geoteknikere og ingeniørgeologer - Asplan Viak AS
- Engasjerte fagpersoner - Asplan Viak AS
- Landskapsarkitekter - Asplan Viak AS
- Prosjektingeniør tekniske fag - Lønnheim Entreprenør AS
- Ingeniør / sivilingeniør elektro - Rambøll Norge
- Ingeniør / sivilingeniør VVS - Rambøll Norge
- Rådgivere, fjernvarme - rørprosjektering - Rambøll Energi
- Ingeniør/sivilingeniør - Vann og Miljøteknikk - Rambøll Norge
- Sommerjobb / praksisplass - Energi og miljø i bygninger - Norconsult AS
- Nyutdannede sivilingeniører / ingeniører byggeteknikk - Norconsult AS
- Sivilingeniør Veg - Norconsult AS
- Sivilingeniør Geoteknikk - Norconsult AS
- Seksjonsleder Geofag - Norconsult AS
- Seksjonsleder VVS - Norconsult AS
- Sivilingeniører / ingeniører kommunalteknikk, vann- og avløpsteknikk, fjernvarme og miljørådgivning - Norconsult AS
- Sommerjobb / praksisplass - Energi og miljø i bygninger - Norconsult AS
- Sommerjobb i Energidivisjonen - Norconsult AS
- Sommerjobb / praksisplass - Bodø - Norconsult AS
- Sommerjobb / praksisplass - Sogndal og Førde - Norconsult AS
- Sommerjobb / praksisplass VA - Norconsult AS
- Sommerjobb / praksisplass Tekniske Systemer - Norconsult AS
- 4 - 5 studenter sommerjobb / praksisplass - VA - Norconsult AS
- Sommerjobb / praksisplass - divisjon Plan og Samferdsel - Norconsult AS
- Sommerjobb / praksisplass - divisjon Bygg og anlegg - Norconsult AS
- Sommerjobb / praksisplass Vegplanlegging - Norconsult AS
- Sommerjobb / praksisplass Vann- og avløpsteknikk - Norconsult AS
- Sommerjobb / praksisplass geoteknikk - Norconsult AS
- Ingeniør / sivilingeniør innen VVS, energi og klimateknikk - Norconsult AS
- Teknisk rådgiver Healthcare Engineering - Spesialrom sykehus - Norconsult AS
- Ingeniør / sivilingeniør innen integrering av tekniske anlegg i byggeprosesser - Norconsult AS
- Ingeniør / sivilingeniør innen Eiendomsforvaltning / FM-rådgivning (Facility Management) - Norconsult AS
- Fagarbeider - Reinertsen AS, Entreprenør Service Oslo
- Avdelingssjef og Salgsekspeditører - Byggeriet
- Oppmåler - Reinertsen -Avdeling for prosessanlegg
- PDMS applikasjonsingeniør - Reinertsen -Avdeling for prosessanlegg
- Vekt Ingeniør - Reinertsen -Avdeling for prosessanlegg
- Vil du være med å bygge opp et VVS-miljø i Stavanger? - Cowi AS
- Prosjektleder - Reinertsen DSL
- Prosjekteringsleder - Reinertsen DSL
- Prosjektcontroller / Kontraktsingeniør - Hæhre Entreprenør AS
- Anleggsleder - Nipas Entreprenør AS
- Avdelingsleder drift og vedlikehold, Anlegg DK Øst - NCC Anlegg DK Øst
- Erfaren Sivilingeniør/Ingeniør - REINERTSEN AS Bergen - Elektro
- Elektroingeniør - Sivilingeniører/ingeniører - REINERTSEN AS Bergen - Elektro
- Innkjøper - Reinertsen AS, divisjon Store Landprosjekter
- Anlegg - og Prosjektledere - Headhunter Agency Norge AS
- Salg/ Produktansvarlig - Raadgiverhuset for Granzow AS
- Leder HMS og kvalitet - Manpower Professional Executive AS for EB
- Salgssjef - Moelven ByggModul AS - Moelven ByggModul AS
- Prosjektleder - Moelven ByggModul AS - Moelven ByggModul AS
- Stikningsingeniører - Peab AS
- Prosjektleder Jernbane teknikk. - Peab AS
- Arbeidsleder -Romerike østlandet - Peab AS
- Arbeidsleder til Oslo - Peab AS
- Prosjektutvikler Region Øst - Kruse Smith AS
- Leder for eneboligavdelingen - Senter Bygg Entreprenør AS
- Prosjekteringsledere - BundeBygg AS - Raadhusgruppen for BundeBygg As
- Bygningsarbeidere - Svalbard - Leonhard Nilsen & Sønner AS (LNSS)
- Sivilingeniør/ingeniør - Jernbane og Light Rail - Norconsult AS
- Sivilingeniører avdeling Bru og Anlegg - Ramboll Group
- Dyktig Utereparatør - Hæhre Mekaniske Verksted AS
- Direktoratet for byggkvalitet har ledige lederstillinger - Direktoratet for byggkvalitet
- Vi søker deg med erfaring fra utvikling og gjennomføring av boligprosjekter - Skanska Bolig AS
- Salgssjef Prosjektsalg - Compass for Byggeriet Norge AS
- Formann Bygg & Anlegg - Risør - JobZone
- Sikkerhetssjef (Safety Manager) - Implenia AS
- Prosjektledere Bygg - De4 for GEORG ANDRESEN & SØNNER
- Markeds- og kommunikasjonssjef - SINTEF Byggforsk
- COWI søker flere medarbeidere innen geoteknikk - Cowi AS
- Salgssjef - Prime People for Hesselbergtak
- Prosjektleder - Prime People for Hesselbergtak
- Sivilingeniører/ingeniører – prosjektadministrasjon - Hammerø & Storvik Prosjekt AS
- Prosjekteringsleder - AS Ingeniør Gunnar M.Backe AS
- Teknisk Direktør - Krog & Co for USBL
- Energirådgivere - Norconsult AS
- Til våre prosjekter i hele landet: Prosjektleder / Anleggsleder / Prosjekteringsleder - Veidekke Entreprenør
- Servicetekniker - AF Energi & Miljøteknikk AS
- Nevenyttig servicemedarbeider og kundestøtte - Lysnes Rekruttering for Bergene Holm
- Produktsjef Interiør hos Bergene Holm AS i Larvik - Lysnes Rekruttering for Bergene Holm
- Autorisert elektroinstallatør - AF Energi & Miljøteknikk AS
- Produktutvikler/industridesigner hos Bergene Holm AS i Larvik - Lysnes Rekruttering for Bergene Holm
- Teknisk tegner i Undervisningsbygg - Undervisningsbygg Oslo KF
- HMS&K leder prosjekt –Bygg/anlegg - Reinertsen, Avdeling: HMS/KS
- Byggteknisk Rådgiver - Schüco
Størst på stillinger i Byggenæringen
Se alle (199)Siste nyheter
- REC-sjefen utelukker ikke flere nedleggelser
- Ikke E6-tunnel ved Otta?
- Veidekke bygger passivhusskole til 270 mill
- Økte kraftproduksjonen – solgte mindre
- 1,9 milliarder i naturskade-erstatninger
- Første elsertifikat utdelt
- Tre alvorlig skadd i arbeidsulykke i Verdal
- Stor økning i kraftprisene i hele Norden
- Flertall vil ha færre kommuner
- Passasjerene strømmer til Gardermoen
Siste prosjekter
Finn leverandører av tekniske varer og tjenester
Siste fra Eiendom
- NCC bygger fremtidsrettet på Forus
- Ny leietaker til NCCs miljøprosjekt
- Enighet om eiendomsutvikling i Drammen
Siste fra Arkitekter/Rådgivere
- Ikke E6-tunnel ved Otta?
- 1,9 milliarder i naturskade-erstatninger
- NCC bygger fremtidsrettet på Forus
Siste fra Byggevarer
- Byggmakker styrker miljøinnsatsen
- Nordic Waterproofing Group AB kjøper Nortett Bygg AS
- Anne-Kat show på Bygger’n-kongress
Siste fra Energi
- Inntektsvekst for Telenor
- Stoltenberg: Ikke norsk-russisk kappløp i nord
- Statoil slapp en halv milliard i statskassa hver dag
Siste kommentarer
-
Får 12 uker på å behandle byggeklager
Jurister eller FagfolkAv: Iohk08.02.2012 11:41
-
Veidekke og NCC kan bli avvist fra asfaltkonkurranser
Utestengt eller ikke ..?Av: Bergen08.02.2012 09:15
-
Får 12 uker på å behandle byggeklager
Konsekvens?Av: Ingunn Vika08.02.2012 08:11
-
Veidekke vil bestride asfaltutelukkelse
AvvisningAv: K07.02.2012 14:16
-
Veidekke og NCC kan bli avvist fra asfaltkonkurranser
Utestengt på livstid !Av: Petter Kleppe07.02.2012 13:39
-
Bybanen på vei til Flesland
Flypassasjerer med mye bagasje til /fra FleslandAv: Svein Pedersen06.02.2012 11:16
Været
| Onsdag | Torsdag | Fredag | |
|---|---|---|---|
| Oslo | ![]() -6 ![]() | ![]() -5 ![]() | ![]() -4 ![]() |
| Bergen | ![]() 1 ![]() | ![]() 2 ![]() | ![]() 2 ![]() |
| Trondheim | ![]() -4 ![]() | ![]() -1 ![]() | ![]() 1 ![]() |
| Stavanger | ![]() -1 ![]() | ![]() -2 ![]() | ![]() 0 ![]() |
| Tromsø | ![]() 3 ![]() | ![]() 2 ![]() | ![]() 4 ![]() |
| Kristiansand | ![]() -5 ![]() | ![]() -4 ![]() | ![]() -2 ![]() |
Hage
- «Reseptfritt apotek» med ny urtebok
- Hageredskap for kvinner
- Selvforsynende kjøkkenhager i vinduskarmen
- Storstilt oppgradering av Eidsvollsparken
- Kraftig nedgang i potetavlingene
Forbruker
- 1,9 milliarder i naturskade-erstatninger
- Spar penger med vinterens taktips
- Rehabilitert? Vinn 150.000 kroner!
- Fiber med i boligdrømmen
- Proffstavmikser for hjemmebruk
Lenker
Her finner du er oversikt over nyttige lenker til andre nettsteder i byggenæringen. Dersom du vet om noen som mangler så send en e-post til caa@bygg.no eller ab@bygg.no
Les mer






































































































Bli den første til å kommentere ved å fylle ut skjemaet under.