Ny og skreddersydd vase til orkidé

VASE TIL ORKIDE OG ROSER: Plassér orkidépotten rett ned i vasen, slik at den får mye lys, sier Finn Schjøll. Vasen kan selvfølgelig også brukes til avskårne blomster, for eksempel roser. (Foto: Svanhild Blakstad)

Finn Schjøll har i tillegg til vårkolleksjonen av vasen Boblen, også designet et nytt stettfat i samme familie, samt en helt ny orkidévase med det klingende navnet Wanda Rose.

Tittel

MYE LYS: Ved å sette orkidépotten rett opp i vasen, får den mye lys.

Tittel

MANGE MULIGHETER: Her er samme vasen brukt til tulipaner og løk.

Tittel

DESIGNEREN: Finn Schjøll med sin nyeste serie fra Magnor, Wanda Rose. (Alle foto: Svanhild Blakstad)

Wanda Rose er navnet på den nye vaseserien som Finn Schjøll har formgitt for Magnor Glassverk. Denne ble nylig vist frem på Magnors vårlansering i Oslo, sammen med andre nyheter.

Vasene skiller seg helt fra Boblen med sin rustikke og håndverkspregede stil. Serien består av en orkidépotte/stormlykt, en rosevase og en lykt/kuvertvase.

Orkidépotten er 15 cm høy og passer også utmerket som stormlykt. Dekoren har elegante orkidéblader innpreget i krystallen.

Rosevasen er 23 cm høy og passer til alle type høye blomster. Dekoren består av vakre og diskret roseblader. Vasen kan også brukes til orkideer.

Lyslykten er 7 cm høy og egner seg som en liten kuvertvase. Dekoren er rustikk på samme måte som rosevasen. Alle delene er funksjonelle og nøye gjennomtenkt av formgiveren Finn Schjøll.

Wanda Rose er håndlaget, og formgivningen er inspirert av både orkidé- og roseblomsten.

Stettfat til mange formål
Nok en nyhet denne våren med Finn Schjølls design, er Boblen stettfat. Det passer til både blomster og kaker, og er 31 cm i diameter og 13 cm høyt.

Selve boblen, som er fatets fot, har samme størrelse som den minste vasen i serien. Fatet passer sammen med de klare vasene og kubbelysestakene i samme serie.

Boblen stettfat er munnblåst og håndlaget av erfarne glassblåsere med lange tradisjoner i håndverket. Fatet bærer Finn Schjølls kjente logosignatur. Formgivningen er inspirert av vanndråper som perler på marikåpe etter regnvær. Stettfatet er funksjonelt og åpner for mange dekorvariasjoner med både blomster og kaker.

Les også: Fargesterke nyheter fra Finn Schjøll

Del på:

Tips en venn

- Du kan tipse fler ved å skille e-post med komma.
Ingen kommentarer er lagt til artikkelen!
Bli den første til å kommentere ved å fylle ut skjemaet under.

Kommentér

Vis respekt for andre lesere og omtalte personer.
Kommentaren kan være inntil 1000 tegn.

Visuell bekreftelseskode:

Siste nytt fra Hage

Et skritt nærmere skulpturpark på Ekeberg

Oslo kommune brøt ikke regelverket da det ble inngått avtale om å etablere en skulpturpark på Ekeberg, konkluderer Fylkesmannen og Klagenemnda for offentlige anskaffelser.

Les saken [22.02.2012]

Over 200 biearter i Norge

– Uten bier blir det smått med både blomster, bær og frukt. Kunnskap om bieartene og deres utbredelse er derfor viktig både for økologi og økonomi, sier Frode Ødegaard, seniorforsker ved Norsk institutt for naturforskning (NINA).

Les saken [22.02.2012]

Skjerpede krav til økologisk vin

Nye EU-regler betyr at vin som i dag kun inneholder økologiske druer, og som ikke tilfredsstiller de andre kravene til økologisk vinproduksjon, ikke kan merkes som økologisk, melder Mattilsynet.

Les saken [22.02.2012]

Ny hagebok om løker og knoller

«Hageselskapets løker og knoller» er en helt fersk hagebok som tar for seg hele 250 arter som egner seg for dyrking i Norge. Forfattere er Tommy Tønsberg og Kenneth Ingebretsen.

Les saken [22.02.2012]

– Målet om landbruk over hele landet nådd

Nesten 400 kommuner over hele landet har minst 20 jordbruksforetak. Professor Reidar Almås ved Bygdeforskning konkluderer med at regjeringens mål om landbruk i hele landet er nådd.

Les saken [22.02.2012]

Ny hagetrillebår fra Fiskars

Redskapsprodusenten Fiskars kommer i år med en ny utgave av den velkjente hagetrillebåren.

Les saken [20.02.2012]

Kulturminnefredning av Bygdø kongsgård

Det var to fornøyde statsråder som besøkte Bygdøy etter at regjeringen hadde vedtatt fredning av Bygdøy kulturmiljø og vedtatt Dronningberget og Hengsåsen naturreservater.

Les saken [17.02.2012]

Det blir varmere enn normalt fremover

Gjennomsnittstemperaturen for mars, april og mai vil de fleste steder her i landet være opptil halvannen grad varmere enn normalt, viser Meteorologisk institutts sesongvarsel.

Les saken [16.02.2012]

Send oss dine vårtegn!

Vinteren gjør seg fortsatt sterkt gjeldende over store deler av landet, men likefullt rapporteres det om vårtegn fra hagebloggere og andre som lengter mot lysere tider. Send oss bilder av vårtegn der du er. Vi premierer med billetter til hagemessen på Lillestrøm i april.

Les saken [15.02.2012]

Mattilsynet med endringer om plantevernmidler

Matilsynet har nylig kommet med en oppsummering av endringer vedrørende godkjenning av plantevernmidler. Se listen her.

Les saken [15.02.2012]

Blomst kan stoppe utbygging

Et sjeldent blomsterfunn i Jevnaker i Oppland fører trolig til byggestopp flere steder i kommunen, melder Ringerikes Blad.

Les saken [14.02.2012]

Ny designvase fra Halvor Bakke

Interiørdesigner Halvor Bakke er aktuell med en ny kunstvase, som han har designet for Magnor Glassverk.

Les saken [14.02.2012]

Vil hindre at elgen spiser opp skogen

Grunneiere og forskere har slått seg sammen om en metode som skal hindre at elgen spiser opp skogen.

Les saken [14.02.2012]

Gammelt fabrikktak ble grønn oase

Utsikten fra kontorvinduene hos redskapsprodusenten Fiskars i Nydalen er ikke lenger bare et grått dekke med 150 kvm bulkete takpapp. Hagedesigner Yvonne Dengin har skapt et nytt og frodig hagemiljø på taket til den tradisjonsrike bedriften. (Bildekarusell)

Les saken [13.02.2012]

Nettleder

Pass på – våren kan være farlig

For alle som er glad i hage og hagestell nærmer det seg en ny sesong. Men pass på. Februar og mars kan være farlige måneder. Det farligste for mange busker og trær er når det kommer store mengder med våt, tung snø. Da skal det lite til for at alt knekker sammen.

Les mer

Spørsmål og svar

Marit Næss Jørgensen
Vår hageekspert Marit Næss Jørgensen svarer på dine spørsmål
Se alle

Siste kommentarer

Vis flere

Lesernes hagebilder

Fotograf: Kristine Berntsen
Leserbilde Berntsen6.jpg
Send inn ditt bilde