– Hydro har kommet styrket ut av krisen

Norsk Hydro selger mer, til høyere pris og med lavere kostnader. – Vi har kommet styrket ut av kriseåret 2009, sier Hydro-sjefen.

Andre kvartal er normalt det beste kvartalet i Hydros virksomhet, og 2010 var intet unntak. Den norske aluminiumsgiganten mer enn innfrir forventningene i markedet med et underliggende driftsresultat på 1,11 milliarder kroner – mot et underskudd på 618 millioner kroner i samme periode i fjor.

Analytikere Reuters snakket med i forkant ventet et driftsresultat på rundt 900 milioner kroner, mens estimater TDN Finans rapporterer tilsa et underliggende driftsresultat på 995 millioner kroner.

Europa på vei opp
Hydro hadde et nettoresultat i andre kvartal på drøyt 500 millioner kroner.

– Vi hadde som mål å komme styrket ut av kriseåret 2009 og det har vi klart. Vi klarer å imøtekomme den økte etterspørselen uten at det har medført økte kostnader, sier konsernsjef Svein Richard Brandtzæg i Hydro til NTB.

Han trekker spesielt fram Tyskland og det europeiske markedet som stigende så langt i år. Også Brasil og det asiatiske markedet har vært lukrative for Norsk Hydro

– Det er spesielt gledelig å se at etterspørselen øker betydelig i Europa. Gjeldskrisen i euroområdet påvirker dessuten ikke markedene våre så direkte som den økonomiske krisen vi har vært inne i, sier Brandtzæg.

Høye kostnader
Brandtzæg er nøye med å understreke at sesongmessige variasjoner legger en betydelig demper på forventningene til resten av året. Erfaringsmessig vil tallene i de to gjenstående kvartalene ikke nå samme nivåer som i andre kvartal.

Samtidig er kostnadene fortsatt for høye, ifølge konsernsjefen. Det såkalte 100-dollarsprogrammet har som mål å kutte kostnadene med 100 dollar per tonn produsert aluminium – 40 av dem skal tas i løpet av 2010.

– Vi er ikke fornøyd med kostnadene våre, blant annet knyttet til virksomheten i Norge, sier Brandtzæg.

Han kan ikke utelukke at norske arbeidsplasser vil gå med i kuttprosessen, ifølge DN.no. En sterkere krone bidrar også til å svekke konkurransekraften til de norske verkene.

Full produksjon i Qatar
Tidligere i år åpnet Norsk Hydro Qatalum-anlegget i Qatar, og i mai inngikk Hydro avtale om overtakelse av aluminiumsvirksomheten til den brasilianske giganten Vale. Begge prosjektene vies stor oppmerksomhet i kvartalsrapporten.

– Vi forventer full produksjon ved Qatalum og at Vale-overtakelsen er sluttført i fjerde kvartal. Disse milepælene vil styrke Hydro i alle deler av verdikjeden, og vil gjøre oss til et enda mer robust selskap i en sterkt voksende industri, sier Brandtzæg.

Del på:

Tips en venn

- Du kan tipse fler ved å skille e-post med komma.
Ingen kommentarer er lagt til artikkelen!
Bli den første til å kommentere ved å fylle ut skjemaet under.

Kommentér

Vis respekt for andre lesere og omtalte personer.
Kommentaren kan være inntil 1000 tegn.

Visuell bekreftelseskode:

Siste nytt fra Bygg

REC-sjefen utelukker ikke flere nedleggelser

Større lønnsomhet må til for at solenergiselskapet REC fortsatt skal ha produksjon i Norge. Konsernsjefen utelukker ikke ytterligere nedleggelser.

Les saken [08.02.2012]

Ikke E6-tunnel ved Otta?

Statens vegvesen anbefaler en utbyggingsstrategi for E6 mellom Solhjem og Otta som kan tilpasses en langsiktig løsning for vegsystemet i Otta-området, skriver vegvesen.no.

Les saken [08.02.2012]

Veidekke bygger passivhusskole til 270 mill

Undervisningsbygg har skrevet kontrakt med Veidekke Entreprenør om bygging av nye Bjørnsletta skole i Oslo.

Les saken [08.02.2012]

Økte kraftproduksjonen – solgte mindre

Hafslund økte kraftproduksjonen i januar 2012 til 208 GWh sammenlignet med 158 GWh tilsvarende periode i fjor. Men strømsalget gikk ned.

Les saken [08.02.2012]

1,9 milliarder i naturskade-erstatninger

Uværet «Dagmar» sto for 875 millioner av de 1,9 milliardene som ble utbetalt i naturskadeerstatninger for 2011.

Les saken [08.02.2012]

Første elsertifikat utdelt

Onsdag delte Statnett ut det første av rundt 200 millioner elsertifikater ut til Kvassteinåga Kraftverk fra Vefsn i Nordland.

Les saken [08.02.2012]

Tre alvorlig skadd i arbeidsulykke i Verdal

Tre personer falt flere meter ned fra en lift ved Kværner Verdal i Nord-Trøndelag onsdag ettermiddag. Alle skal være alvorlig skadd.

Les saken [08.02.2012]

Stor økning i kraftprisene i hele Norden

Temperaturene i Norden var mye lågere i uke 5 sammenlignet med uke 4. Det bidro til økt kraftforbruk og høyere kraftpriser i hele Norden.

Les saken [08.02.2012]

Flertall vil ha færre kommuner

Et klart flertall ønsker færre kommuner i Norge. Men de vil ikke ha noen endring der de selv bor.

Les saken [08.02.2012]

Passasjerene strømmer til Gardermoen

I januar 2012 reiste 1,5 millioner passasjerer over Oslo Lufthavn Gardermoen, en økning på 8 prosent fra samme periode i fjor.

Les saken [08.02.2012]

Vil bygge datasenter til 3,5 milliarder

Entra Eiendom planlegger å bruke opptil 3,5 milliarder kroner på å bygge et verdensledende datasenter på Romerike. Nå starter jakten på entreprenører og rådgivende ingeniører.

Les saken [08.02.2012]

Varm kompetanse

Sju bransjeforeninger innen varme var tirsdag samlet for å gjøre stas på de to første rørleggerne som har fullført samtlige fem fordypningskurs innen Varmekompetanse.

Les saken [08.02.2012]

Åpner Oslos største ProffPartner

2012 starter friskt for ProffPartner. Seks nye butikker er på plass i Norge og Sverige. Dagens åpning på Kalbakken er Oslos største.

Les saken [08.02.2012]

Stein fra Averøy vises på Discovery

Discovery Channel er i gang med å gjøre opptak ved Gunnar Holth Kristiansund AS for å vise hvordan stein fra anlegget blir fraktet ut til Ormen Lange-feltet.

Les saken [08.02.2012]

Stillingsannonser (199)

Størst på stillinger i Byggenæringen

Se alle (199)

Byggdagene 2012

Finn leverandører av tekniske varer og tjenester

Søket er levert av www.ingenioren.no

- innkjøpsverktøyet for bygg, elektro, kjemi og maskin

Siste kommentarer

Vis flere

Samarbeidspartnere